cemil-ertem-acikladi-abdnin-tehdidine-turkiyede-pamukla-cevap-verecek
Ekonomi

Cemil Ertem Açıkladı! ABD’nin Tehdidine Türkiye Pamukla Cevap Verecek!

Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem, Amerika’nın çelik ithalatı ile ilgili açıkladığı vergi kararına Türkiye tarafından pamuk ile cevap verileceğini söyledi.

Anti – Korumacılık Yerle Bir Oldu

Cemil Ertem, Amerika Başkanı Donald Trump tarafından açıklanan ve çelik ithalatına gümrük vergisi getirileceği ile ilgili karara Türkiye’nin pamuk ile cevap verme hazırlığında olduğunu söyledi. Cemil Ertem, Donald Trump’ın son olarak yaptığı çelik ithalatına gümrük vergisi açıklaması ile dünya genelinde korumacılığa destek veren bir adım daha attığını, bu sayede G – 20 toplantılarının öncelikli konusu olan anti – korumacılık ve pür liberalizm konularının da yerle bir olduğunu söyledi.

Etkilenecek Ülkeler Karşılık Vermeye Hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, başta Türkiye olmak üzere Amerika tarafından alınan bu gümrük verisi kararından etkilenmesi beklenen ülkelerin de ABD’ye karşı alternatif ürünler ile aynı karşılığı vermeye hazırlandığını, Türkiye’nin bu karşılığının pamuk ile verileceğini, bunun hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, mart ayının başında yaptığı bir açıklama ile Amerika’nın ithal ettiği çelik ve alüminyum ürünlerine gümrük vergisi getirileceğini, çelikte bu vergi oranının yüzde 25, alüminyumda da yüzde 10 olacağını söylemişti.

Özelleştirmelerde Eski Dönem Sona Erdi

ABD tarafından yapılan bu açıklama ile ilgili Çin ve diğer çelik ihracatçısı olan ülkelerin Amerika’ya misilleme yapacağı söylentileri gündeme oturmuştu. Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem yaptığı yazılı açıklamada bu konuya değindi. Yazısında ayrıca özelleştirme uygulamalarından da bahseden Cemil Ertem, sonucu ne olursa olsun eski teknolojiye sahip devlet binalarının blok özelleştirilmesi döneminin sona erdiğini, özelleştirmelerde öncelikli şartın artık daha fazla verim elde etmek olduğunu, şeker fabrikalarında da bu önceliğin söz konusu olduğunu, özelleştirmelerdeki en önemli noktanın kamusal yararın en üst seviyeye çekilmesi olduğunu da belirtti.