cemil-ertemde-akaryakitta-otvnin-dusurulmesi-sinyali
Ekonomi

Cemil Ertem’de Akaryakıtta ÖTV’nin Düşürülmesi Sinyali!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Maliye Bakanlığı’nın politikaları ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na destek vermesi gerektiğini söyledi.

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Esnekliği Az

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın, Maliye Bakanlığı’nın politikaları ile desteklenmesi gerektiğini, akaryakıt ürünlerinde fiyat esnekliğini az olduğunu, bu ürünlerde ÖTV indirimine gidilebileceğini söyledi. Cemil Ertem bir televizyon programına katılarak Türkiye’deki ekonomik gelişmeler hakkında konuştu.

Türkiye’de Döviz Kurunu Kontrol Etmek Zor

Cemil Ertem konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği toplantıda faiz indirimine gitmesinden de bahsetti. Ertem, Merkez Bankası’nın para politikasında sıkılaştırmaya gitmesinin yeterli olduğunu, gerekenden de fazlasını yaptığını, Türkiye’de dalgalı kur sisteminin uygulandığını, bu yüzden de döviz kurunu kontrol etmenin zor olduğunu, TCMB’nin kur hedefi belirlememesi gerektiğini de söyledi.

Bakanlık ÖTV İndirimine Gitmeli

Başdanışman Cemil Ertem, Maliye Bakanlığı’nın politikasının eksik olduğunun gündem konularından biri olduğunu, kendisinin de buna katıldığını, Bakanlık tarafından fiyat esnekliğinin az olduğu akaryakıt ürünleri ile ilgili ÖTV indirimine gitmesi gerektiğini, Maliye Bakanlığı’nın bu gibi politikalarla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na destek vermesi gerektiğini, MB’nin her ne kadar bağımsız olsa da her şeyden bağımsız olmayacağını, Maliye Bakanlığı’nın politikalarından bağımsız olmasının mümkün olmadığını da ifade etti.

Gereken Adımlar Bir An Önce Atılmalı

Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikalarının hükümetin politikalarına uyduğunu, Banka’nın bağımsızlığının pratik ve teorik olarak tartışamayacağını, fakat maliye Bakanlığı’ndan destek almasının şart olduğunu, Merkez Bankası faizleri artırsa da döviz kurunun tam tersi şekilde yukarı çıkabileceğini, şu an itibariyle geç kalınmış olmadığını, gereken adımların bir an önce atılmadı durumda kurtarılabileceğini, aslında kendi fikrinin kur açısından büyük bir sıkıntı olmadığı yönünde olduğunu da belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri