Ekonomi

ÇİB Başkanı Açıkladı! Amerika’nın Bu Kararı Kısa Vadeli Olacak!

Amerika Birleşik Devletleri’nin çelik ithalatı için uygulamaya sokmayı düşündüğü yüzde 25 oranındaki vergi hakkında bir takım açıklamalarda bulunan Çelik İthalatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Ekinci, bu kararın kısa vadeli olacağı yönündeki düşüncelerinden bahsetti.

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, ABD’nin çelik ithalatı için yüzde 25 oranında vergi uygulama planları hakkında takım açıklamalarda bulunarak, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim zamanında çelik üreticilerine bulunmuş olduğu vaadleri yerine getirdiğini, fakat vermiş olduğu bu kararın uzun sürmeyeceği düşüncesinde olduklarını dile getirdi.

Namık ekinci ayrıca açıklamalarında, Amerika’nın çelik ithalatı için getirmeyi planladığı gümrük vergisinin, her ülke için geçerli olacağını da belirtti.

Alınan Bu Karar Uzun Vadede Uygulanamayacak

Amerika’nın kendi bünyesindeki çelik üretimini geliştirmek adına böyle bir karar vardığını dile getiren Ekinci, ülkede hali hazıra 82 milyon ton civarında bir üretim kapasitesinin mevcut olduğunu ve söz konusu bu kapasitenin 90 milyon ton civarına ulaşmasını istediklerini anlattı. Amerika Birleşik Devletlerinin çelik ithalatını sürdüreceğini ve ülkeler için uygulayacağı yüzde 25 oranındaki gümrük vergisinin oranına göre ücretlerin ayarlanacağından ötürü herhangi bir problem yaşanmayacağını dile getiren ÇİB Başkanı Namık Ekinci, daha öncesinde de bunun gibi bir karar alındığını fakat kararı 1 sene dahi uygulayamadıklarını anımsattı. ABD Başkanı Trump’ın seçim döneminde üreticilere vermiş olduğu sözü tutmaya çalıştığını ifade eden Ekinci, kendisinin bu kararın uzun vadeli olmayacağını düşündüğünü, bunun nedeninin ise ülkenin iç piyasalarında çalkantı yaşanacağı olduğunu açıklamalarına ekledi.

Türkiye, ABD’nin Çok İthalat Yaptığı 6’ıncı Ülke

ABD’nin gerçekleştirmiş olduğu çelik ithalatına yönelik elde edilen verilere göre, Türkiye söz konusu süreçte Amerika’ya yüzde 7 oranında çelik ihraç ederek, Amerika’nın en çok ithalat gerçekleştirdiği 6’ıncı ülke olarak kayıtlara geçti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri