ciftciler-yapilan-seker-kotasi-indirimi-ile-sevindi
Ekonomi

Çiftçiler Yapılan Şeker Kotası İndirimi ile Sevindi!

Pankobirlik Genel Müdürü Taner Taşpınar, şeker kotası indiriminin yıllık olarak 130 bin ton şekerin pancardan üretilmesini sağlayacağını söyledi.

Pancar Üreticileri Daha Fazla Şeker Üretecek

Nişasta bazlı şeker kotası alınan kararla yüzde 10 oranından yüzde 5 oranına indirildi. 2002 – 2016 yılları arasında şeker kotasında sürekli olarak artışa gidilmişti. Bu yıl yapılan bu indirim çiftçileri sevindirerek yeni umutların doğmasına neden oldu. Pankobirlik Genel Müdürü Taner Taşdelen bu konuda bir açıklama yaparak nişasta bazlı şeker kotasında gerçekleşen indirimin 133 bin ton daha şekerin pancardan üretilmesini sağlayacağını söyledi.

Şekerde NBŞ Oranı Yüzde 5’e Düştü

2002’de yürürlüğe giren Şeker Kanunu gereğince Türkiye’de üretilen toplam şeker miktarının yüzde 10’lık kısmının NBŞ olarak kısaltılan Nişasta Bazlı Şeker olmasına izin veriliyordu. Bakanlar Kurulu tarafından alınan yeni bir kararla bu oran yüzde 5’e düşürüldü. Yani ülkemizde üretilen şeker toplamının sadece yüzde 5’lik kısmı nişasta bazlı şeker olabilecek. Bu durum pancardan şeker elde edilmesindeki oranı otomatik olarak artıracak olduğundan pancar üretimi yapan çiftçiler için sevindirici bir haber oldu. Bakanlar Kurulu, şeker üretimindeki NBŞ oranını yüzde 50 oranına kadar indirme ve artırma yetkisini elinde bulunduruyor.

2002 Yılından Beri Sürekli Artırılmıştı

Yürürlükte olan mevcut Şeker Kanunu’na göre Türkiye’de toplam üretilecek olan şeker kotası bu yıl için 2 milyon 670 bin ton civarında bulunuyor. Bu rakamın 403 bin tonluk kısmı pancardan, 267 bin tonluk kısmı da NBŞ olarak bilinen nişasta kökenli olan ürünlerden üretilebiliyor. Bakanlar Kurulu’nun yeni kararı ile NBŞ ile üretilecek olan kısmı artırma ya da eksiltme yetkisine sahip. Ancak 2002 yılından bugüne kadar bu yetki sürekli olarak artırmaktan yana kullanılmıştı. Şimdi ise toplam üretimdeki nişasta bazlı şeker üretim oranı yüzde 10’dan yüzde 5’ düşürüldü.

Pancar Üretim Bölgelerinin Ekonomisine de Katkı Sağlayacak

Pankobirik Genel Müdürü Taner Taşpınar kotaya uygulanacak olan indirim hakkında konuştu ve yeni düzenleme sayesinde şeker üretimindeki NBŞ oranının yarıya indirileceğini, şu an 267 bin ton olan nişasta bazlı şeker üretiminin böylece 133 bin 500 tona düşeceğini, bunun da pancar bazlı şeker üretiminin artması anlamına geldiğini, 2018 yılı itibariyle pancardan elde edilen şer miktarının 2 milyon 403 bin ton olacağını, pancar çiftçisi için bunun sevindirici bir haber olduğunu, pancar üretimi yapılan bölgelerin ekonomisine de katkı sağlayacağını söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri