Ekonomi

Çılgın Projenin ÇED Süreci Resmi Olarak Başlatıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çılgın Proje olarak nitelendirilen Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED süreci tekrar başladı.

Birkaç ay öncesine kadar hazırlanan fakat birden ortadan kaybolan ÇED raporunun ardından Ulaştırma, denizcilik ve Haberleşme Bakanı ÇED raporunu tekrar yayımladı. Söz konusu Çılgın Proje için geri sayım başlarken, yetkililer tarafından raporun tekrardan yayımlandığı duyuruldu.

ÇED Süresi Resmen Başlatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından oldukça kıymet verilen Çılgın Proje için çalışmalar hız kazandı. 2017’nin Aralık ayı itibari ile ilk defa yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun birden kaldırılmasının akabinde, bu defa yeniden yayımlanarak görüşlere açıldığı ifade edildi.

Türkiye için kritik bir öneme sahip olan ve İstanbul’un ve boğazın gemi ve araç trafiğini tamamen çözüme kavuşturacak olan Kanal İstanbul Projesi için ÇED aşaması için yeniden düğmeye basıldı.

2018’in Sonuna Dek ÇED Görüşleri Bildirilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamış olduğu kesinleşen güzergah ile beraber yeni bir sürecin başladığı Türkiye’nin Çılgın Projesi’nde oldukça mühim adımlar atılmış oldu. Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, dün itibari ile (26 Şubat) söz konusu projenin ÇED başvuru dosyası onaylanarak ÇED süreci resmen başlamış oldu. Böylelikle proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinin sonuna dek görüş ve bilgilerin Valilik ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmasına imkan tanındı.

Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Kanal İstanbul’un güzergahının belirlenmesinin akabinde ağırlıklı olarak merkezlere yakın olan yerlerde arsa fiyatlarına bir hayli zam yapıldı. Birçok bölgede ağırlık olarak arsa olmak üzere büyük gayrimenkuller değerlendi. Öte yandan elde edilen bilgilere göre, dünya üzerinde merakla beklenen söz konusu proje için ilk kazmanın bu yılın sona kadar vurulması planlanıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri