Ekonomi

Çin Devi O Şirkete El Konuldu!

Çin hükümeti tarafından, ülkedeki en büyük özel şirketlerden biri olan Anbang Insurance Group’a  el koyuldu. El koymasına neden olarak da yasal ihalelerden dolayı borç ödeme kapasitesinde görülen kritik tehlike gösterildi.

Çin sigortacılık sektörü düzenleme kurumu tarafından konu ile alakalı olarak yazılı bir açıklama gerçekleştirildi. Söz konusu bu açıklamada, bahsi geçen şirketin yasa ve düzenlemelere aykırı faaliyetlerde bulunduğu ve borç ödeme kapasitenin önemli ölçüde zayıf olmasından dolayı tehlikeli olabileceği ifade edildi. Kurum, yapmış olduğu bu açıklamasında daha fazla detaydan bahsetmedi.

Sigortacılık Düzenleme Kurumu ayrıca açıklamasında, şirketin ana hissedarlarından biri olan Yönetim Kurulu Başkanı Wu Xiaohui’nin para yönünden işlemiş olduğu suçlardan dolayı adli yargıda olduğu ifade edildi.

Şirket Yöneticisi Tutuklu

Çin dışında gerçekleştirmiş olduğu satın almalar ile tanınan ve yaklaşık olarak 30 milyar dolar civarında şirket ile taşınmaz mal satın alan şirket yöneticisi Xiaohui, 6’ıncı ayda tutuklanmıştı.

Bir senelik süre ile el koyulan Anbang Insurance Group, Global Fortune 500 listesinde 139’uncu sırada yer alıyor. Faaliyet gösterenlerin hacmi ise 310 milyar dolar civarında gerçekleşiyor.

Çin hükümetinin bahsi geçen şirkete el koyma nedeni ise henüz kesin olarak bilinmiyor. Sigortacılık alanında üç farklı haber kaynaklar tarafından, Anbang’ın uzun zamandır hükümetin takibinde olduğunu, fakat bunun nedeninin finans açısından olan tehlikeden ziyade, Anbang için özel nedenlerden olayı olduğu ifade edildi.

Soruşturmanın Sonuna Doğru Şirkete El Koyuldu

Sektördeki düzenleme kurumu tarafından elde edilen ilgilere göre ise, yöneticinin tutuklanmasından sonra, Anbang Insurance Group’un pratikte Çin hükümeti tarafından yönetildiği, yönetici Wu Xiaohoui’nin hakkında gerçekleştirilen soruşturmanın son aşamaya gelmesi ile beraber el koyma kararının verildiği dile getirildi.