Ekonomi

Çin Devi O Şirketten Türkiye’ye Milyon Değerinde Yatırım!

Çin’in kablo ZTT Grup’un Uluslararası İş Bölümü Üst Yöneticisi Ryan Shi, konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında, elektriğin iletilmesinde kullanılan üst düzey ve ekstra voltaj özelliğine sahip olan kabloların üretimini Türkiye’de gerçekleştirmek üzere büyük bir hamlede bulunduklarını dile getiren Shi, ilk aşamada 60 milyon dolar değerinde, 2020 yılına kadar da 110 milyon dolar değerinde yatırım yapmayı planladıklarını dile getirdi.

2 Senede 110 Milyonluk Dev Yatırım

Çin’in en büyük ve en önemli şirketlerinden biri olan ve kablo üretimi alanında faaliyet gösteren ZTT Grup’un Uluslararası İş Bölümü Üst Yöneticisi Ryan Shi konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Elektriğin iletilmesi için kullanılan üst düzey ve ekstra voltaj özelliğine sahip olan kabloların Türkiye’de üretilmesi adına büyük bir adım attıklarını belirten Shi, ZTT Grup’un projenin ilk aşamasında 60 milyon dolar, iki sene içerisinde de 110 milyon dolar değerinde yatırımda bulunacağını açıkladı.

Söz konusu açıklamalarını basın mensuplarına karşı yapan Ryan Shi, Türkiye’de 2008 yılından bu yana elde etmiş oldukları tecrübelerin sonucunda, ülkeye yatırım yapma kararı verdiklerine dikkat çekti.

Şirketi Türkiye sınırları içerisinde genişletmek adına 3 farklı bölgeyi göz önünde bulundurduklarını dile getiren Shi, bunlardan birinin Bilecik’teki mevcut üretim fabrikasını büyütmek olduğunu, diğerlerini ise Eskişehir ve Gemlik’te ilk kez bir yatırıma imza atmak olduğunu söyledi.

Türkiye Güvenli Bir Yatırım Limanı

Öte yandan açıklamalarında Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkilere de dikkat çeken Shi, Tarihi İpek Yolu’nu yeniden hayata geçirmeyi hedefleyen “Tek Kuşak, Tek Yol” projesi dahilinde pek çok alanda yatırım gerçekleştirileceğini, etrafta yaşanan pek çok jeopolitik krize rağmen yatırım bakımından Türkiye’nin güvenli olduğu düşüncesine sahip olduklarını iletti. Bu nedenle de yatırımları artırma, geliştirme ya da sürdürme açısında herhangi bir kaygılarının bulunmadığını da açıklamalarına ekledi.