,
Dünya

Çin Hükümeti, Trump’ın Kararına Sert Tepki Gösterdi!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın alüminyum ve çelik ithalatı için vermiş olduğu ek vergi kararına karşı ilk tepki Çin hükümetinden geldi. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang, konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, Amerika ile herhangi bir ticaret savaşının içinde olmak istemediklerini fakat elbette ki Çin hükümetinin çıkarları söz konusu olduğunda seyirci kalmayacaklarını ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından çelik ve alüminyum ithalatı için ek olarak gümrük vergisi alınması üzerine verilen karara Çin’den tepki geldi. Çin’in Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Yesui açıklamalarda bulunarak, ABD ile herhangi bir ticaret savaşına girmek istemediklerini dile getirerek, tabi ki Çin’in çıkarlarının aleyhine oluşabilecek gelişmelerde de seyirci kalmayacaklarını ifade etti.

Çin’in Çıkarlarına Zarar Verecek Gelişmelerde Oturup İzlenmeyecek

Söz konusu bu açıklamalarını Çin Parlamentosunun yıllık toplantısı esnasında yapan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Yesui, Çin’in Amerika Birleşik Devletleri ile ticari bir savaşa tutuşmak istemediğini, fakat tabi ki Çin hükümetinin çıkarlarına halel getirecek herhangi bir gelişme karşısında da oturup izlenmeyeceğini belirtti.

Eski dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde Çin Büyükelçisi olarak görev yapan Zhang Yesui, ticari açıdan karşılıkla müzakereleri tercih ettiklerini ifade ederek, kararların yanlış akıl yürütmeler ile alınması halinde bu durumun söz konusu iki ülke arasındaki ticari ilişkileri zedeleyeceğini ve hiçbir ülkenin görmek istemeyeceği sonuçların doğabileceğini anlattı.

Başkan Trump’ın söz konusu bu kararı dünya genelinde ticaret savaşı çıkması kaygılarını artırırken, Çin ile büyüme gösteren ticaret açığını devamlı olarak eleştiren Başkan Trump, uzun süredir yapmış olduğu açıklamalarında söz konusu ülke ile ticari alanda sert önlemlerin alınacağını ifade ediyor.