,
Ekonomi

Çinlilerden Kritik Hamle! Alman Otomobil Devinden Hisse Aldı!

Çin merkezli otomobil şirketi Geely dev Alman otomobil şirketi Daimler’in yaklaşık olarak 7,3 milyar euro değerindeki hissesinin sahibi oldu.

Çinli otomobil şirketi Zheijang Geely Holding’in kurucusu olan Li Shufu, Alman otomobil devi olan Daimler AG şirketinin en büyük yatırımcısı olmak koşulu ile yaklaşık olarak 7,3 milyar euro yatırım değerine sahip olan hissenin sahibi oldu.

Shufu Daimler AG’nin Büyük Ortağı Oldu

Geçtiğimiz hafta bir takım yayın kuruluşları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlerde, Geely’nin borsa üzerinde yapmış olduğu alımlar sayesinde yüzde 10’un bir miktar altında olan bir konumda seyretmeye başlamış ve Daimler AG de hisse satın alma olayını mevzuat dilekçeleri ile teyit etmişti. Söz konusu olan dilekçede ise Çinli şirket Geely’nin hem kurucusu, hem de Yönetim Kurulu Başkanı Shufu’nun hissenin satın alma işlemini yatırım fonu aracılığı ile gerçekleştirdiği ifade edildi.

Daimler Çin’de Yeni Bir Yol Kazandı

Mercedes Benz’in ana ortaklığı üzerine gerçekleştirilen söz konusu bu yatırım, bir taraftan Geely şirketinin Avrupa otomotiv pazarlarına girişinin bir işareti olurken, diğer taraftan da bir hayli zamandır devam etmekte olan spekülasyonları bitirmiş oldu. Landesbank Baden-Wuerttemberg firması bünyesinden Stuttgart merkezli olan analist Frank Biller konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Daimler AG üzerindeki Geely’ye ait olan payın, şirket üzerinde elektrikli otomobil türünden yeni uzmanlıklar kazanabileceği zemin oluşturabileceği görüşünde olduğunu bildirdi. Üstelik gerçekleştirilen bu anlaşmanın Daimler AG için Çin’de yeni bir yol anlamına geldiğini de açıklamalarına ekledi.

Başka bir büyük yatırımcıyı bünyesinde barındıran ve bir hayli zamandır pozitif bir gidişat izleyen Daimler AG, BMW AG benzeri lüks otomobillerin yanında ağırlıklı olarak SUV’ler ve spor araçları da dahil ederek sunumlarını daha zengin bir hale getirdi.