cumhurbaskani-erdogan-bankalarin-faizden-elde-ettikleri-kar-somurudur
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bankaların Faizden Elde Ettikleri Kar Sömürüdür!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankaların yüksek faize mutlaka bir çözüm bulması gerektiğini, bu şekilde yatırımı teşvik edemeyeceklerini söyledi.

Kar Diye Bahsedilen Tutarlar Sömürüdür

Recep Tayyip Erdoğan, Afrika’daki üçüncü ziyaret yeri olan Senegal’in başkenti Dakar’da bir toplantı düzenleyerek beraberinde giden gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, bankaların yüksek faiz sorununa bir çözüm üretmesi gerektiğini, bu şekildeki yüksek faizler ile yatırımı teşvik edemeyeceklerini, istihdamı artıramayacaklarını, bankaların 2.7 milyar kardan söz ederken, kar diye bahsedilen bu tutarların faiz sayesinde yapılan bir sömürü olduğunu söyledi.

Afrika’ya Verdiğimiz 5 Milyon Dolar Sözünü Tutacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Afrika’ya açılarak bu kıta ile işbirliklerini güçlendireceğini, 2005 yılından bu yana ilişkilerde gelinen durumun iyi bir konumda olduğunu, daha da iyi olacağını, Senegal’e yaptığı bu ziyarette10 dönümlük bir alanın tahsisini aldıklarını, burada bir büyükelçilik açmak istediklerini, Mali, Moritanya, Burkino Faso, Çad ve Nijer’in oluşturduğu G5 Sahil Ortak Gücü’ne Türkiye olarak 5 milyon dolar söz verdiklerini ve bu sözlerini yerine getireceklerini de belirtti.

Yüksek Faize Mutlaka Çözüm Bulunmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine sorulan bankaların yüksek faizleri ile ilgili sıklıkla uyarılar yaptığı, kredilerin faizlerinin aşağı çekilmesi ile ilgili bankaları yönlendirici nitelikte bir adım atılıp atılmayacağı hakkındaki soruyu da cevapladı. Erdoğan, faiz konusunda devlet banklarının yetkilileri ve Cumhurbaşkanı danışmanlarının katıldığı bir çalışma yaptıklarını, bu çalışmadan sonra Başbakan Binali Yıldırım’ın da bir çalışma yaptığını, bankalara bir süre tanındığını, ardından yeniden bir araya gelinerek konunun masaya yatırılacağını, banka faizlerinin yüksek olmasına mutlaka bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Bankaların Türkiye’nin Kalkınması Gibi Bir Dertleri Yok

Banka faizlerinin yüksek olmaya devam etmesi halinde istenen yatırım teşviklerinin verilemeyeceğini, istihdamın artamayacağını, bankaların açıkladıkları karların esasında faizden elde ettikleri sömürü olduğunu, Türkiye’deki bankaların ülkenin kalkınmasına destek olmak gibi bir dertlerinin olmadığını, finans sektörünün böyle bir sektör olduğunu, bu yüzden şu anda yetkililerin ir takım çalışmalar içinde olduğunu, bu çalışmalardan sonra finans sektörü temsilcileri ile bir araya gelerek nihai kararı vereceklerini de sözlerine ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri