Ekonomi

Cumhurbaşkanı’ndan Moody’s’e Sert Çıkış!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katılmış olduğu Ak Parti Siyaset Akademisi’nde gündem konularına yönelik bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Moody’s’in zamansız bir şekilde Türkiye’ye karşı vermiş olduğu kredi notu meselesine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu kuruluşa karşı oldukça sert söylemlerde bulundu.

Partisinin Siyaset Akademisi’ne iştirak eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, program esnasında bir takım açıklamalarda bulunarak gündem konularına değindi. Açıklamalarında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından zamansız bir şekilde Türkiye’ye karşı notun düşürülmesine sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yan komşu olan ülkenin kredi notunu 4 derece yukarıya çekip, Türkiye ekonomisine yönelik de durağan olduğunu söyleyip derece düşürmesinin eleştirerek, söz konusu kuruluşun da kim olduğunu iyi bildiklerini ifade etti.

Bir Gecede Faiz Oranı 7500’e Çıkan Ülke Artık Geride Kaldı

Ak Parti Siyaset Akademisi’nde gerçekleştirmiş olduğu söz konusu bu açıklamalarında, Türkiye’nin 30 milyar doların üzerindeki maliyeti yalnızca savaştan kaçan Suriyeli mülteciler için kullandıklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu olan bu rakama gerek Sivil Toplum Kuruluşları tarafından, gerekse de belediyeler tarafından büyük oranda katkı sağlandığını, bir gecede faiz oranlarının 7 bin 500 seviyelerine kadar yükselen o ülkenin çok şükür ki geride kaldığını ifade etti. Kimi kredi derecelendirme kuruluşlarını ali Cengiz oyunlarına bakılmaması gerektiğini, o kuruluşları  tek sıkıntısının Türkiye’yi köşeye sıkıştırarak bundan fayda sağlayacak olanlara yok açmak olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin asıl karne notunun halk tarafından verilen not olduğunu, kuruluşların notlarını Türkiye’ye ait olmadığını belirti.

Komşu ülkelerden birinin notunu 4 derece yükselten Moody’s için öncelikle ölçüsünü ortaya koyması gerektiğini dile getiren Erdoğan, Türkiye ekonomisi için durağan ve derece düşürülme gibi söylemleri için de onların kim olduklarına dair bilgi sahibi olduklarını ifade etti.