,
CVV Nedir
Ekonomi

CVV Nedir?

CVV Nedir?

Neredeyse herkesin cebinde olan banka kartları ile kredi kartlarında 3 veya 4 haneli olan CVV adı verilen numaralardan bulunmaktadır. Hiç sordunuz mu acaba, bu cvv nedir? Niye kullanılır? tarzı bir soru. Eğer bu soruyu sorduysanız kısaca ve basit bir dille anlatmak gerekirse,

Banka ve Kredi Kartlarında bulunan kart numaranızdan hemen sonra gelen 3 veya 4 haneli olan bu numaralar bankalar tarafından oluşturulmuş ve oluşturulmasındaki yegâne sebep internet alışverişlerinde sahtekarlığı engellemek için önlem mekanizmasıdır. Kimlik doğrulama prosedürü olarak görebileceğiniz bu numarada yer alan CVV numarası kredi kartının kişinin yanında olduğunun göstergesidir.

Özellikle e-ticaret aracılığı ile alışveriş yaparken ödeme esnasında internet sitesi sizden kartınızın cvv numarasını isteyerek banka ile iletişime geçer ve doğrulama yapar. Bu bilgiler tamamen kriptolu bir şekilde banka ile sistem arasında bağlantı kurar ve doğrulama aşamasını gerçekleştirir. Bu doğrulama sayesinde kartınızın yasal ve sizin de gerçek kişilik olduğunuzu belirler.

Dünya’nın en büyük bankalarının bu protokol üzerine belirlediği birkaç standartlar söz konusudur. Örneğin, VISA kartları CVV ve CVV2 kodlamasını kullanırken, MasterCard CVC2 kodlamasını kullanmaktadır. Amerikan Express ise bu konuda CID kodunu kullanmaktadır.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Elinizdeki banka kartı ya da kredi kartının CVV kodunu bulmak oldukça kolaydır. Banka kartlarının genellikle arka yüzünde yazan bu numara, için ilk olarak banka kartınızın arka yüzünü çevirin. Arka tarafta yer alan banka hesap numaranızın sonunda bulunan 3 hane CVV kodudur.

CVV Kodu Kartımda Yok veya Silinmiş Ne Yapabilirim?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bu kod internet alışverişlerinizde kimliğinizi doğrulamak için kullanılan bir protokoldür. Eğer kartınızda CVV kodu yok veya kod silinmiş ise bu kodu bulabilmeniz için herhangi bir durum söz konusu değildir. Tek yapmanız gereken en yakın banka şubesine giderek yeni kart için dilekçe vermelisiniz.

CVV2 Nedir?

İnternet alışverişlerinizde güvenlik önlemlerine karşı alınan tedbirlerden biri de Sanal Kart yöntemidir. Oluşturduğunuz bir sanal kart ile alışveriş yaparak aynı zamanda güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Şöyle ki hesabınızda 2000 TL bakiye olduğunu düşünün. Sanal kart oluşturarak içine 500 TL limit uyguladınız ve 500 TL yüklediniz. Alışveriş yaptığınız site güvenilir çıkmadı ve banka bilgileriniz ele geçirildi. Bilgileri ele geçiren kişi hesabınızda bulunan 2000 TL yerine 500 TL’ye tek ulaşarak işlem yapabilecektir. Böylece bütün bir şekilde zarar görmekten kurtulursunuz.

İşte bu noktada büyük fayda sağlayan sanal kartlar için bankalar CVV2 kodunu da yazarlar. Sonuç olarak sanal kart olsa da alışveriş yapacağınız sitede CVV kodu bilgisi istemektedir. Bu noktada CVV2 kodunu kullanmanız gerekmektedir.