Ekonomi

Dar Gelirli Yatırımcıya Ücretsiz Proje Dönemi!

TKDK Başkanı Kalender, kadınlara ve genç girişimlere hibe desteklerinde pozitif ayrımcılık yaptıklarını, bunun kurum için çok önemli olduğunu, aynı zamanda da dar gelirli yatırımcılar için ücretsiz proje döneminin başladığını söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Hakan Kalender, 2020 yılına kadar toplamda 5 milyar lira değerinde hibe kullandıracaklarını açıkladı.

Ülke genelinde 42 ilde faaliyet gösterdiklerini açıklayan Kalender, yumurtadan süt işletmelerine, et işletmelerinden tavukçuluğa kadar çeşitli sektörlere hibe desteği verdiklerini söyledi. IPARD’ın ilk döneminde toplamda 11.000 proje ile 7 milyar lira değerinde yatırımla 60.00 kişiye istihdam imkanı sağladıklarını söyleyen Kalender, kırsaldaki faaliyetlerin daha çeşitli hale gelmesi üzerine çalıştıklarını, yatırım yapmak isteyen herkese imkan sağlamak adına çalıştıklarını söyledi.

Kadınlara ve Genç Girişimcilere Pozitif Ayrımcılık

IPARD’ın artık 2. dönemine geçiş yapıldığını söyleyen Kalender, TKDK olarak da hem gençlere hem de kadınlara pozitif ayrımcılık sağladıklarını, kadın yatırımcıların başvurularında ilave puan verdiklerini, gençlerde ise hibeye yüzde 5 oranında destek verdiklerini söyledi.

800 Milyon Hibe

IPARD 1’deki 11.000 adet başvurunun gençlerden ve kadınlardan oluştuğunu söyleyen Kalender, bunun kurum için çok önemli bir artı olduğunu, 2020 yılına kadar da IPARD 2’ye ilişkin olarak 5 milyar kullanacaklarını, bu kapsamda da 2 ayrı çağrıda bulunduklarını, söz konusu çağrılarda da 1.600 projeye ortalama 800 milyon hibe sağlayacaklarını söyledi. 2. çağrıda ise 300’den fazla projeye hibe desteği sağlayacaklarını söyleyen Kalender, ilk çağrının ödemelerinin 2018’de yapılacağını söyledi.

Ücretsiz Proje Dönemi

Dar gelirli yatırımcılara önemli avantaj sağlayacak yeni bir uygulamanın da faaliyete geçtiğini söyleyen Kalender, Bakan Fakıbaba talimatı üzerine ücretsiz proje dönemine başladıklarını, IPARD projelerinin sivil toplum kuruluşları üzerinden yapılmasına çok önem verdiklerini, görüşmelerinin bir kısmının sonlandığını, eğitimleri kendilerinin sağlayacaklarını söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri