Ekonomi

TOKİ’den Dar Gelirliye Konut Nasıl Satılır?

Dar gelirliler için konut sahibi olmak, onlar için hayal gibi görünen konulardan biridir. Ancak devlet tarafından dar gelirli kişilere özel olarak da konut sağlanmaktadır. Üstelik her açıdan son derece avantajlı bir sistem üzerinden, bu kişilerde konut sahibi olabilir. Peki Dar Gelirliye Konut Nasıl Satılır?

Dar Gelirliye Konut Nasıl Satılır? TOKİ Başvuru Şartları…

Dar gelirli için TOKİ başvuru şartları bu alana başvuruda bulunacak kişilerin aradığı konulardan biri haline gelmiştir. Bu şartları taşıyan kişiler oldukça rahat bir şekilde bir konut sahibi olabiliyor. Bunun için kurum tarafından aranan ilk şart, kişinin daha önceki zamanlarda kesinlikle TOKİ üzerinden konut almamasıdır. Bunun yanında daha önceki zamanlarda konut kredisi de kullanmamış olması gerekiyor. Bunun yanında kurumun diğer istediği koşul, başvuran kişinin 18 yaşını doldurmasıdır. Bu şartlara sahip olan kimselerin, konut alabilmesi mümkün olurken oldukça cazip avantajlar bu kişilere sunulur.

Dar Gelirliler İçin TOKİ Konutları Peşinat Oranı

Dar gelirliye konut satılır? TOKİ konutlarından birine sahip olabilmek için, vatandaşların ilk olarak konutlar için gerekli olan peşinatı ödemesi gerekiyor. İşte esas olarak da dar gelirlinin kafasında soru işareti oluşturan noktalardan biri budur. Dar gelirli vatandaşın kurum üzerinden %10’lardan başlayan peşinat tutarlarıyla birlikte ev sahibi olması mümkündür. Piyasaya nazaran çok daha uygun fiyatlar oluşurken, aynı zamanda vade oranlarıyla da beğenileri toplayan bir sistem ortaya çıkmıştır. Vade oranlarına baktığımızda ise 240 aya varan vade oranları olduğunu görüyoruz. Yani uzun bir zaman diliminin içinde çok küçük taksitler üzerinden, dar gelirlide ev sahibi olabiliyor.

Dar Gelirliden Hangi Belgeler İsteniyor?

Başvurunun tamamlanabilmesi için, kurum tarafından bazı belgelerin şart olarak tutulduğunu belirtmek gerekiyor. Bunların eksikliği halinde ise, başvurunun tamamlanması mümkün olmayacaktır. Dar gelirliler için TOKİ istenen belgeler ise şu şekildedir:

  • Başvuru yapacak kişiye ait olan kimlik fotokopisi
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler için hak sahipliği belgesi
  • Sosyal güvenlik kurumundan alınması gereken emekli kimlik belgesi

Eğer dar gelirli olarak başvuruda bulunacak kişilerin arasında engellilerde bulunuyorsa, bu kişiler için ek belgenin istenmesi söz konusu olur. Bu kişiler tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alarak en az olarak %40 oranında engelinin bulunduğunu ispat etmelidir. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra, yapılacak olan işlem ise ilgili kurumlara teslim etmektir. Bu bakımdan kendi bulunduğunuz konuma en yakın olan bir kurumu seçebilirsiniz. Bunun için uygun olan kurumlar ise, valilik, kaymakamlık ve belediye olmaktadır.