Ekonomi

Demir Cevheri Ticaret Savaşı Korkusundan Erimekte

Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevindeki Trump’ın çelik ve de alüminyum ithalatına ek bir vergi açıklamış olduğu mart ayının başından bu zamana kadar, çok büyük bir endüstriyel kullanıma sahip bulunan demir cevherinin fiyatı %20 oranında düştü.

Tonu 62 dolara kadar inen cevherin fiyatının 12 ay içinde 50 doların altına inebileceği tahmini yapılıyor.

ABD-Çin ticaretinde savaş borusu sesleri yükselirken, küresel piyasalar iki ülkenin art arda yaptığı yüz milyarlarca dolarlık misilleme hamlesiyle dalgalanıyor. Ticaret savaşı korkusu hisse senedi piyasaları, dolar ve tahvile yön verirken, savaşın küresel ekonomiyi ve ABD’de büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişesi emtia piyasalarında da hissediliyor. Demir cevheri fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ithalatına yüzde 25 ve alüminyum ithalatına yüzde 10 vergi getireceğini açıkladığı mart başından bu yana yüzde 20’den fazla gerileyerek ticari gerilime en sert tepki veren emtia ürünlerinden oldu.

Kaotik Ortam Fiyatları 1 Ayda %20 Düşürdü

İşlendikten sonra otomotiv sektöründen inşaat sektörüne kadar birçok alanda yararlanılan demir cevherinin fiyatında arz-talep dengesi ve Çin’in çelik endüstrisinde üretimin azalması nedeniyle yaşanan aşağı yönlü hareket, son bir aydır sıkça duyduğumuz ‘ticaret savaşları’ haberlerinin yarattığı kaotik ortamda hızlandı. Yurtdışı piyasalarda yüzde 62 demir içerikli cevherin fiyatı mart başından bu yana beşte bir oranında gerileyerek 62 dolar/ton seviyesine indi.

Spot demir cevheri fiyatı Başkan Trump’ın açıklamalarının hemen öncesinde 1 Mart’ta gördüğü 79.55 dolar seviyesinden başladığı sert düşüşünü sürdürüyor. ABD ile Çin’in bu hafta karşılıkla olarak açıkladığı 50 milyar dolarlık ek gümrük planları sonrasında, fiyatlar 26 Şubat’ta gördüğü zirvenin yüzde 20 altına inerek ‘ayı piyasası’na girdi.

Tahminler Revize Ediliyor Gerileme Sürecek

Analistlere göre fiyatlarda gerileme sürecek. Ticari endişeler ortaya çıkmadan önce finans kuruluşlarının yaptığı tahminler daha iyimserdi. İsviçre merkezli UBS bu yıl demir cevherinin ortalama 64 dolardan satılacağını öngörürken, ANZ’nin 2018’de ortalama fiyat beklentisi 69 dolardı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Küresel Demir Cevheri ve Çelik Konferansı’nda katılımcılar da demir cevheri fiyatlarının bu yıl ortalama 68 dolar/tonda seyredeceği tahmininde bulunmuştu. Ancak katılımcıları daha çok madenciler ile mütaahitlerden oluşturduğu ve talebi oluşturan taraftan fazla katılımcının olmadığı konferanstaki tahminler analistlere göre gerçekçi değil.

Dünyanın en büyük demir cevheri ihracatçılarından Avustralya’da hükümet, olası bir ticaret savaşının ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemesi ve talebi azaltması halinde fiyatların 2017 yılına oranla yüzde 20 değer kaybederek ortalama 51.50 dolar civarına gerileyecegini öngörüyor. Demir cevheri fiyatları en son Haziran 2017’de 52 doların altına inmişti.

12 Ay İçinde 50 Doların Altına İnebilir

Trading Economics de teknik analizlere ve bazı analistlerin görüşlerine dayanarak, cevherin fiyatının yılın ikinci çeyreğinin sonunda 59.65 dolar/tona ineceğini, yılın son çeyreğinde 50.24 doları test edeceğini tahmin ediyor. 12 ay içinde ise fiyatların 46.10 dolara kadar gerileyebilecegi tahmininde bulunuyor. Bu tahminlerin doğru çıkması halinde, fiyatlarda ‘çöküşe’ yakın düşüşlerin kapıda olabileceği uyarıları yapılıyor.

Soya Fasulyesi Üreticileri Endişeli

ABD ile artan ticaret gerilimi nedeniyle Çin’in yeni açıklanan karşı önlemleri kapsamında Amerikan buğdayı, pamuğu ve soya fasulyesi için getirilen yüzde 25’lik tarife üzerine açıklamalarda bulunan Amerikan Soya Fasulyesi Birliği Başkanı John Heisdorffer, Çin’in soya fasulyesine tarife koymasının Amerika’daki soya çiftçileri üzerinde yıkıcı bir etki doğuracağı uyarısı yapıyor. ABD 2017’de Çin’e 32.85 milyon ton soya fasulyesi ihraç etti. Bu, ABD’nin soya fasulyesi ihracatının yüzde 62’sini oluştururken, Çin’in soya ithalatının da yüzde 34.39’unü oluşturuyor.