Ekonomi

O Dev Alışveriş Merkezi İflas Bayrağını Çekti!

Açılışının ardından henüz bir yıl geçmişken mali problemler yaşamaya başlayan Bayrampaşa’daki Ora AVM, iflas bayrağını çekti. İstanbul Ticaret Mahkemesi, gerçekleştirmiş olduğu mahkemesinin ardından alışveriş merkezinin geri döndürülemeyeceğine kanaat getirerek iflas kararı aldı. Ora AVM’nin alacaklılar arasında pek çok finans kuruluşunun yanında yaklaşık olarak 450 civarında firma bulunurken, toplam borç tutarı ise 1 milyar 590 milyon lira civarında olduğu ifade ediliyor.

AVM İlk Olarak 2011’de Açıldı

Yaklaşık olarak 7 yıl öncesinde 400 milyon dolarlık yatırım değeri ile İstanbulluların hizmetine sunulan Ora AVM, toplamda 235 mağazası ve bir oteli ile henüz bir yılını doldurmadan kapanma kararı almıştı. Müşteri sayısında öngörülen rakama ulaşılamamasından ötürü alışveriş merkezindeki mağazalar teker teker boşaltmış, avm sahibi de bu durumun ardından zora düşmüştü.

Ora AVM sahibi konumunda olan Ora Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A. Ş., açılışının bir yıl sonrasında 2012 yılı sonunda mahkemeye iflas erteleme üzerine müracaat etti ve bu müracaat İstanbul 50’inci Asliye Ticaret Mahkemesine çıkarıldı. AVM’nin iflas erteleme dava süreci henüz sürdürülürken, alacaklılar ise şirketin iflası için başvuruda bulunmaya başladı.

Mahkeme 8 Şubatta İflas Kararı Verdi

Ticaret Mahkemesi AVM’nin iflasına karar verirken, söz konusu bu karar Yargıtay’a sevk edildi ve Yargıtay bu kararı bozdu. Yeniden Ticaret Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada son olarak 8 Şubat tarihinde iflas kararına varıldı.

Ora Alışveriş Merkezi’nin alacaklıları arasında pek çok finans kuruluşları ile beraber 450 civarında şirket ve şahıs yer alıyor. AVM’nin en fazla borcu olduğu kuruluş ise Ziraat Bankası. Ziraat Bankası AVM için sağlamış olduğu 285 milyon euroluk kredi ile TBMM gündeminde yer almıştı. AVM’nin totaldeki borcu ise 1 milyar 590 TL civarında.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri