Ekonomi

Devlet 17 Milyar Liradan Vazgeçiyor!

Maliye Bakanlığı tarafından etki analiz tablosu hazırlandı. Bu kapsamda da yapılan düzenlemeler çerçevesinde devletin toplam maliyeti 17 milyar 298 milyon 228 bin TL olarak açıklandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba tasarının devlete olan maliyeti 17 milyar 298 milyon TL olarak açıklandı.

İlave Asgari Geçim İndirimi Uygulaması Kalıcı Olacak

Kadın çalışanların küçük çocukları için işveren tarafından karşılanan kreş ile bakım hizmetleri için belirli sınırlar kapsamında ücret istisnası kapsama alınmakta. Buna göre de 17 milyon TL’lik gelirde vazgeçilecek. İlave asgari geçim indirimi uygulaması ise kalıcı hale gelecek. 6,2 milyon asgari ücretle çalışan vatandaşı ilgilendiren düzenlemeyle beraber devlet 800 milyon TL geliri almayacak.

2018 ile 2019 yıllar arasında imalat sanayi ile Araştırma ve Geliştirme, yenili ve tasarım faaliyetleri kapsamında makine ile teçhizat alımları kapsamında amortisman süresinin azaltılması sağlanıyor. 80.000 firmayı ilgilendiren söz konusu düzenlemenin maliyeti ise 400 milyon TL olacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanun kapsamında da minibüs tanımında sürücü dahil en fazla 15 tane oturma yeri 17 olarak revize ediliyor. Bunun sonucunda da kanun kapsamında otobüs olarak vergilendirilen 106 bin 615 araç artı minibüs olarak vergilendirmeye dahil olacak ve 120 milyon TL gelir alınmayacak.

Korunma ile bakım önlemleri kararının sona erdiği tarih itibari ile 2 sene içinde istihdam hakkından faydalanmak üzere bakanlığa başvuru zorunluluğu süresi de 5 sene olara değiştirilecek.Süre, himaye onayı sona erdikten sonra başlayacak ve öğrenim durumlarına uygun olmayan kadrolarda çalışanların, öğrenim durumlarına uygun kadro atamaları sağlanacak. Bunun sonucunda da senelik bazda ortalama olarak 500 tane meslek lisesi, 120 tane yüksek okul ile 65 tane üniversite mezunu unvanlarına göre atama yapılacak. Bu kapsamda da devlete  olan maliyeti ise 1 milyon 728 bin TL olacak.

İş Yeri Yapımı Kapsamında Mal Teslimi için 80 Milyon TL’den Vazgeçilecek

Organize sanayi bölgeleri ile küçük sanayi siteleri tarafından gerçekleştirilen ya da yaptırılan su, kanalizasyon, doğalgaz, haberleşme tesisleri, elektrik, arıtma, yol yapımı ve benzeri gibi altyapı yaptırımları kapsamında küçük sanayi sitelerindeki iş yeri yapımı kapsamında mal teslimi ile hizmet ifaları KDV’den istisna tutulacak. Bu kapsamda da 80 milyon TL’den vazgeçilecek.

İmalat Sektöründe Prim ve Ücret Desteği

İmalat sektöründe faaliyet gösteren küçük işletmelere, ilave istihdama ilişkin olarak prim ve ücret desteği sağlanacak. 50 bin kişiye kapsayan söz konusu düzenleme ile 710 milyon TL gelirden vazgeçilecek.

Konut Desteği

Aynı zamanda ev sahibi olmayanlar, ilk ve tek konut sahibi olacaklara da destek verilecek. Konut hesabı sistemi aktif hale getirilecek. Ev alımlarında yüzde 20 olan devlet katkısı ise yükseltilecek. Bu oran yüzde 25’e çıkacak. Benzer şekilde çeyiz desteği de artırılacak. Öncesinde yüzde 20 olan devlet desteği yüzde 25’e çıkacak.

Ücretli öğretmenler ise sözleşmeli öğretmenliğe geçecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri