Ekonomi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? İşte Şartları!

Türkiye’de vatandaşların mutlu ve huzurlu bir aile hayatına en az masrafla başlangıç yapabilmeleri için devlet destekli evlilik kredisi sunulmaktadır.

Türkiye’de hükümete bağlı bakanlıklar sosyal yaşama destek sağlamak ve çeşitli ihtiyaçlarını giderebilmek adına vatandaşlar için pek çok hizmet sunmaktadır. Her bakanlık kendi ilgi alanına göre sunmuş olduğu söz konusu bu hizmetler, devlet tarafından gerçekleştirilmesi sebebi ile pek çok ihtiyaca cevap vermektedir. Son dönemlerde devlet desteği ile gerçekleştirilen sosyal hizmetler incelendiğinde genç nüfusa daha iyi bir yaşam sunmak adına eğitim, sosyal yaşam ve geleceğe ilişkin planların esas alındığı görülmektedir. Söz konusu bu hizmetler kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet destekli evlilik kredisi olanağı da sağlanmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen devlet destekli evlilik kredisi için söz konusu bakanlık tarafından belirlenen bir takım şartlar mevcuttur. Buna göre; evlilik kredisine başvuruda bulunacak olan çiftin 18 ile 24 yaş aralığında olması, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olması ve ayrıca maddi olanaklar nedeniyle evlenmeye gücünün olmaması gibi şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Evlenmek isteyen çiftlerin söz konusu bu şartları taşıyor olması halinde, devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden faydalanabilmek mümkündür. Devlet tarafından sağlanan bu destek 10 bin TL ile sınırlandırılmış olup, geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca ilk yıl ödeme yapılmaksızın verilen bu evlilik kredisinde, ilk yıl çocuk sahibi olanlar için yine 1 yıl daha erteleme imkanı tanınmıştır.

Evlilik Kredisine Nasıl Başvurulur?

Devlet desteği ile evlilik kredisine başvuru için bilinmesi gereken şartlardan bir diğer ise üniversite mezunları için söz konusu yaş aralığı 18-26 olarak belirlenmiştir. Ayrıca çiftlerden herhangi biri yetim ya da devlet yurtlarında kalmış ise ödemeyi 2 yıl ertelenmesi mümkün olacaktır. Bu krediden faydalanmak isteyen çiftler Ziraat Bankası, Halkbank, QNB Finansbank, Vakıfbank, Denizbank, Odeabank gibi kamu ve özel bankalara başvuracaklardır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri