,
devlet-hastaneleri-malzemelerini-artik-saglik-marketten-alacak
Ekonomi

Devlet Hastaneleri Malzemelerini Artık Sağlık Market’ten Alacak!

Devlet Malzeme Ofisi hastanelerin ihtiyaçlarını önümüzdeki aydan itibaren internette açacağı Sağlık Market’ten karşılayacak.

Sağlık Bakanlığı ve DMO Protokol Anlaşması İmzaladı

Önümüzdeki aydan itibaren Devlet Malzeme Ofisi tarafından internet sitesinde faaliyette bulunmak üzere açılacak olan Sağlık Market, devlet hastanelerinin sarf ettikleri malzemeler ve tıbbi cihaz gibi ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu uygumla ile hastaneler tarafından bu gibi ihtiyaçlar için ayrı ayrı ihale açılması önlenmiş olacak. Daha önce gündeme gelen Sağlık Market 2018 Mayıs ayında hayata geçiyor. Sağlık Market’in açılması için Sağlık Bakanlığı ve DMP olarak kısaltılan Devlet Malzeme Ofisi arasında protokol imzalandı.

900 Hastanenin İhtiyaçları Karşılanacak

Sağlık Bakanlığı ve Devlet Malzeme Ofisi arasında Sağlık Market için imzalanan protokole göre Türkiye genelinde bulunan 900 adet devlet hastanesinin malzeme ve tıbbi cihaz ihtiyaçları temin edilecek. DMO tarafından hastanelerin ihtiyaç duyması muhtemel malzemeler önceden toplu olarak alınacak. Devlet hastaneleri de Sağlık Market’in web sitesine girerek ihtiyaçları olan malzeme ve tıbbi cihazları internet yoluyla satın alacaklar. satın alınan ürünler Devlet Malzeme Ofisi’nce 1 gün içinde hastanelere kargo ile yollanacak.

Üniversite Hastaneleri de Dahil Edilecek

Devlet malzeme Ofisi tarafından şu an yıllık bazda 4 milyar liralık malzeme alımı gerçekleştiriliyor. Hastanelerin aldıkları malzeme ve tıbbi cihazların tutarı ise yıllık 6 milyar liraya ulaşıyor. Bu satın almaların DMO aracılığıyla yapılması kurumun yıllık cirosunun yüzde 150 oranında artmasını sağlayacak ve 10 milyar liraya yükseltecek. Devlet Malzeme Ofisi uygulamanın ilk aşamasında sadece devlet hastanelerinin siparişlerini alacak. Sonraki aşamada uygulamaya üniversite hastaneleri de dahil edilecek. Uygulama en çok tüketilen ve hastaneler tarafından satın alınan 100 kalem malzeme ile başlayacak.

Malzeme Fiyatları Aşağı Çekilmiş Olacak

Sağlık Market uygulamasına geçilmesi ile piyasaların düzenlenmesi ve yerli üretim yapan firmaların desteklenmesi de amaçlanıyor. Mevcut uygulamada devlet hastaneleri ihtiyaçları ile ilgili tek tek ihale düzenleyerek ihaleye konu olan malzemeleri ortalama 240 gün vade ile ve vade farkı ödeyerek daha yüksek fiyata satın alıyorlar. DMO, hastanelere satacağı malzemelerde 90 gün vade uygulayacak. Bu sayede fiyatlar aşağı çekilmiş olacak.