Gündem

Devlet Memurunun Hakları Nelerdir?

Devlet memurları kanunlarla korunan bazı haklara sahiptir. 657 sayılı kanuna göre belirtilen devlet memurunun hakları ise aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

Devlet Memurunun Hakları

  • Mesleki Güvence

Kanunlarda yazılı hallerin dışında olan memurların memuriyetine son verilmez. Kanun dışında oluşan haller nedeniyle, aylıklarının elinden alınması söz konusu olmayacaktır.

  • Emeklilik ve İstifa

Devlet memurlarına, kanuna göre belirli şartları uyguladıktan sonra emekli olabilme hakkı tanınmıştır. Öte yandan yine aynı kanuna göre mesleklerinden istifa edebilme hakkına sahiptirler.

  • İzin Kullanabilme

Devlet memurları aynı zamanda yine aynı sayılı kanuna bağlı olarak belirli şartlara ve günlere bağlı olmak üzere izin hakkını kullanabilirler. Bu sürelere dikkat ederek kişilerin bu tarz bir haktan sorunsuz bir şekilde yararlanmasının önü açılmış durumdadır.

  • Uygulanmasını İstemek

Memurlara tanınan haklar arasında uygulamayı isteyebilme hakkı da vardır. 657 sayılı kanun gereğince devlet memurları, kendileri için tanınan hakların aynı şekilde uygulanmasını isteme gibi bir hakka sahiptirler.

  • Şikâyette Bulunma ve Dava Açabilme

Devlet memurları aynı zamanda amirleri veya kurumları tarafından uygulanan işlemlere yönelik şikâyette bulunma ve buna yönelik dava açabilme hakkına sahiptir.

  • Aylık Alabilme

Devlet memurları için yasalar tarafından belirtilen ve zorunlu olarak tutulan kadroya dayanılarak aylık olarak ücret ödenmesi yine yasalarda belirtilmiştir.

  • Savunma Yapma

Devlet memurunun hakları arasında savunmasının yapılması da vardır. Hakkında savulma yapılmayan devlet memurları için, disiplin cezasının uygulanması mümkün değildir. Savunmanın yapılabilmesi için, bu kişilere en az 7 günlük bir süre verilmelidir. Bu süreden daha az olmak üzere kişilere savunma süresi verilemez. Hakkında meslekten çıkarılma cezası alan memur için, sözlü veya yazılı olmak üzere savunma yapılabilir. Bu savunma memurun kendisi veya vekili aracılığıyla yapılabilmektedir.

  • İsnat ve İftiralara Karşı Koruma

Devlet memurlarına özel olarak tanınan haklar arasında isnat ve iftiralara karşı korumada bulunur. İsnat sabit değilse, merkezdeki en büyük amir, ilde vali, isnatta bulunan kişilere yönelik davanın açılmasını talep edebilir.

  • Aile, Doğum ve Ölüm Yardımı

Öte yandan yukarıdaki ücretin dışında devlet memurlarına ödenmesi gereken bazı ek yardımlarında olduğunu belirtmek gerekiyor. Devlet memurları için, eş ve çocuklarına özel olmak üzere aile yarımı ödeneği de ayrılmış durumdadır. Aynı zamanda yeni çocuğu dünyaya gelene ek yardım söz konusu olurken, aile yardımına özel olarak ölüm yardımı gibi konularda gündeme gelir. Aynı şekilde memurlara aile fertlerine özel olmak üzere ölüm yardımı da sağlanmaktadır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri