devletin-imar-affinda-iki-farkli-senaryosu-var
Ekonomi

Devletin İmar Affında İki Farklı Senaryosu Var!

İmar affından beklenen gelirin elde edilmesi için iki ayrı senaryo hazırlandı.

İmar Affından Elde Edilecek Gelirler Belirlendi

Devlet tarafından geliştirilen imar affından elde edilmesi beklenen gelire ulaşmak için iki ayrı senaryo yazılarak hedefler belirlendi. Birinci senaryoya göre kat mülkiyeti başvurularından ve Yapı Kayıt Belgesi’nde toplamda 48.6 milyar lira gelir hedefleniyor. Elde edilecek olan gelir deprem riski taşıyan 7 milyon adet yapının yeniden dönüştürülmesinde kullanılacak. Dönüşüm 31 Aralık2017 tarihinden önce yapılmış olan yapıları kapsayacak.

Kaçak Yapıların Alım Satımı Yasal Hale Gelecek

Yeni düzenleme imar affının ayrıntılarına ulaşılmaya devam ediliyor. Affın sağlayacağı ekonomik ve sosyal faydalar da ele alındı. Hayata geçirilecek olan imar affı ile devletin uğradığı vergi kayıplarının önüne geçilmesi, arsa sınıfında olan yerlerden alınan emlak vergisinin bina vasfında olan yerlerden de alınması planlanıyor. Yeni düzenlemeye göre Hazine arazileri üzerinde bulunan, kaçak ve kat mülkiyetine geçmiş olan yapıların alım satım işlemleri de yasal hale getirilmiş olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar affından sağlanacak gelire dair iki farklı senaryo hazırladı.

İmar Affında Birinci Senaryo

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı birinci senaryoya göre imar affından yararlanacak olan mevzuata uygun olmayan yapıların tamamından 27 milyar lira, bu binaların yüzde 80’lik kısmının kat mülkiyetine geçmesi durumunda ek olarak 21.6 milyar lira olmak kaydıyla toplam olarak 48.6 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor.

İmar Affında İkinci Senaryo

Bakanlığın hazırladığı imar affı ile ilgili ikinci senaryoya göre ise af kapsamına gören bütün binaların imar affından yararlanması halinde 38.1 milyar lira devletin kasasına girecek. Bahsi geçen binaların yüzde 80’lik kısmının kat mülkiyeti alması durumunda da bu rakama ek olarak 30.5 milyar lira daha kazanç sağlanacak. Bu sayede ikinci senaryoya göre toplamda 68.6 milyar lira kazanç elde edilmiş olacak.

Kaçak Binalara Geçici Olarak Elektrik Su Doğalgaz Bağlanacak

Yapı Kayıt Belgesi’nin alınması imar konusunda ekstra bir hak sağlamamakla birlikte ceza davaları bütün sonuçlarıyla düşecek. Alınmış olan yıkım kararı ve kesilen idari para cezaları da iptal olacak. Binalara geçici olarak su, elektrik, doğalgaz bağlantısı yapılacak. Yapıların sahipleri tarafından kat mülkiyeti ve cins değişikliği yapılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi kentsel dönüşümde de aranacak. Hazine arazisi üzerinde bulunan taşınmazların satışı Yapı Kayıt Belgesi’nin olması durumunda gerçekleşebilecek. İmar affından sağlanan gelir kentsel dönüşümde kullanılacak, belediyelere bu kaynaktan sıfır faizli kredi verilecek.

İmar Affı Son Başvuru Tarihi 31 Aralık 2018

Vatandaşlar tarafından alınacak olan kentsel dönüşüme dair kredilerde de yüzde 1 – yüzde 2 oranında indirim sağlanacak. İmar affı 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen binaları kapsıyor. İmar affı başvuruları E – Devlet üzerinden kabul edilecek. Alınacak olan Yapı Kayıt Belgesi’nin bedeli Ziraat Bankası şubeleri tarafından tahsil edilecek. Şu an itibariyle son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 olarak açıklandı, ancak gerek görüldüğü halde Bakanlar Kurulu bu tarihi değiştirip 1 yıl daha uzatma hakkına sahip olacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri