Ekonomi

Dış Ticaretin Hızı Altından Kaynaklı!

Financial Times gazetesi tarafından yayımlanan bir makalede, son zamanlarda Türkiye’nin gerçekleştirmiş olduğu ithalatta görülen yükselişte, altın ithalatında yaşanan hızlı yükselişin büyük oranda büyük etkisi olduğu ifade ediliyor.

Financial Times gazetesi tarafından Türkiye’nin ithalatı ile alakalı olarak yayımlanan bir makalede, ülkenin ithalatında yaşanan yükselişte, altın ithalatında yaşanan hızlı yükselişin büyük oranda etkisi olduğu ifade edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Türkiye’nin dış ticaretine yönelik açıklanan verilere göre, ülkenin ihracatı yüzde 10,7 oranında yükseliş gösterirken, ithalat ise yüzde 38 gibi büyük bir oran ile hızlı bir yükseliş kaydederek 21,5 milyar doları gördü.

Son 3 Yıldır Altın ve Değerli Madenlerin İthalatı 3 Katı Arttı

Financial Times gazetesinde yayımlanan söz konusu bu makalede, ithalatta görülen bu hızlı yükseliş ile alakalı olarak, altın ve değerli madenlerin dış alımında sürdürülen bu hızlı yükselişe dikkat etmek gerektiği, bahsi geçen bu ürünlerin dış alımının her sene 3 katına çıktığı ifade edildi. Günümüzde ya daha çok Türk’ün evlenip yuva kurduğu, ya da Türklerin geleceklerine yatırım yapmak amacıyla altın aldığı ifade edilen makalede, yapılan gözlemlere göre Merkez Bankası tarafından da birkaç aydır altın rezervlerini çoğalttığı, yüksek oranda ülkenin jeopolitik yönden endişe olduğu belirtildi.

Bu Gidişle Dış Ticaret Açığı Yüksek Seviyede Kalacak

ING tarafından da yapılan değerlendirmelerde, Türkiye’nin ticaret açığının son 3 yıldır artmakta olduğu ifade edilerek, geçtiğimiz yıl altın ithalatında en üst seviyeye ulaşıldığı ve 2017 Ocak döneminde de bir rekora imza atıldığı belirtildi. Bu yıl için altın ithalatında herhangi bir normalleşme olup olmayacağı yönünde bir öngörünün şuanda zor olduğunu dile getiren Banka yetkilileri, petrol fiyatlarının yükselmesi, politika yapıcıları ve güçlü iç talebin büyümede rekabeti devam ettirme faaliyetlerinin, dış ticaret açığının üst seviyelerde kalmasına neden olacağını belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri