Ekonomi

Dizel Araba Satışlarında Tehlike Çanları!

Fosil yakıtla çalışan araçlara yönelik düzenlemeler ve yasaklar, tüketicilerin tercihlerini değiştirmesine neden oldu. Motorlu Ulaşım Birliği bu değişimi gözler önüne seren bir rapor hazırladı. Buna göre dizel araç satışları ciddi oranda geriledi.

Almanya’daki Satışlar Yüzde 25 Azaldı!

Motorlu Ulaşım Birliği tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre dizel araçların geleceği pek parlak görünmüyor. Satışlardaki gerileme dünyanın en büyük dizel üreticilerin olduğu Almanya’da ise büyük. Rapora göre ülkedeki dizel araç satışları son dönemlerde yüzde 25,4’ü bulan oranda azaldı.

Söz konusu motora sahip araçların satışlarında gözlemlenen azalışın altında yatan nedense, fosil yakıtla çalışan araçlara yönelik yapılan düzenlemelerden ve düzenlemeler sonrasında tüketicilerin farklı alternatifleri değerlendirmesinden kaynaklandı.

Kısa adı KBA olan Motorlu Ulaşım Birliğince hazırlanan yılın üçüncü ayının sonuçlarını içeren rapora göre otomotivin nabzını tutan Almanya’da dizel motorlu araç satışları, 2017’nin Mart ayına kıyasla yüzde 25,4 oranında geriledi. Söz konusu araçların toplam otomotiv satışından aldığı paysa yüzde 31,4’e denk geldi. Bir önceki yılın payı ise yüzde 40 olarak kayda alınmıştı.

Dizel Araç Satışları Durma Noktasına Geldi

Piyasa uzmanlarına göre Almanya’daki federal mahkemenin aldığı karar ülke içerisindeki satışların yön değiştirmesine, benzinli ve elektrikli araçlara olan ilginin artmasına neden oldu. Mahkemenin kararı dizel araçların yasaklanabileceği yönünde olmuş, Düsseldorf ve Stuttgart kentlerinin yönetimleri bu kapsamda ilk adımı atmıştı. İşte bu karar sonrasında ülkedeki dizel motorla çalışan araçların fiyatları yüzde 50’ye yakın oranda düşmüştü. Satış noktalarının aylık verileri dikkate alındığında ise Euro 5 dizel araçların satışlarının durma noktasına geldiği dikkatlerden kaçmadı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri