dizel-araclarla-ilgili-yerel-yonetimlere-yetki-verildi
Dünya

Dizel Araçlarla İlgili Yerel Yönetimlere Yetki Verildi!

İsveç’te dizel araçların yerel yönetimlerce yasaklanabilmesi ile ilgili yasa teklifi kabul edildi.

Düzenleme 1.3 Dizel Araç Sahibini Etkileyecek

Dizel araçların İsveç’teki yerel yönetimler tarafından yasaklanabilmesinin önünü açan yasa teklifi merkez sol koalisyon hükümeti tarafından oybirliği ile kabul edildi. İsveç’te bulunan 1.3 milyon adet dizel araç sahibini etkileyecek olan yeni düzenleme ile sadece elektrikli olan araç kullanımı bile zorunlu olabilecek. Dünyanın en büyük otomotiv firmalarından olan Volvo’nun merkezi de İsveç’te bulunuyor. İsveç’te dizel araçların yasaklanması hakkında önemli bir karar imza atılmış oldu.

Karar İsveç’te Koalisyon Tarafından Kabul Edildi

Yeşil Parti’den ve Sosyal Demokratlar’dan oluşan İsveç’teki merkez sol koalisyonu, yerel yönetimlere çevrenin iyileştirilmesi ve hava kirliliğinin önüne geçilmesi için eski olan dizel araçların şehir merkezlerinde kullanılmasının engellenmesi yetkisi veriyor. 2020 yılından beri belediyeler ve şehir meclisleri çevresel bölgeler oluşturarak oluşturulan bu bölgelere araçlara özgü düzenlemeler yapılacak. Euro 5 – Euro 6 dizel standardına sahip olan araçlara izin verilen yeni düzenlemeye göre 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren Euro 5 standardı da kullanılamaz olacak.

Yerel Yönetimlere Pek Çok Yetki Verildi

Euro 5 standardının 2009 yılında, Euro 6 standardının da 2014 yılında ortaya çıktığı düşünülürse İsveç’te mevzuatta yer alan düzenlemeye göre bu yıllardan daha eski araçlar trafikten men edilmiş olacak. Alınacak olan dizel kararının etkisi altına alacağı araç sayısı 1.3 milyon adedi bulacağı bekleniyor. Ayrıca yerel yönetimlere daha sıkı düzenlemeler yapması için yetkiler de verildi. Mesela, yerel yönetimler bazı bölgelerde sadece yakıt hücreli ve elektrikli ya da Euro 6 standardı doğalgazla çalışan araçlara izin verebilecekler.

Malmö ve Stockholm’den Açıklama Geldi

Alınan karar ile ilgili gelen tepkilerde çeşitli fikir ayrılıkları doğdu. Malmö, alınan karar karşısında olduğunu açıkladı. Malmö encümen üyelerinden olan Andreas Schönström İsveç’in havasının çok temiz olduğunu, bu alınan karara ülke olarak ihtiyaçlarının olmadığını düşündüğünü söyledi. Stockholm ise yaptığı açıklamada sadece bazı caddelerde ve meydanlarda bu kararın uygulanması niyetinde olduklarını, daha sonra da bütün şehirde yaygınlaştırmayı planladıklarını söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri