Ekonomi

Doğalgaz Aboneleri İçin Sevindirici Haber! O Mahkemede Karara Varıldı!

Türkiye genelinde 13 milyon doğalgaz abonesini yakından alakadar eden kritik karar, Afonkarahisar 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde verildi. Mahkeme, tüketicilerin doğalgaz aboneliği açtırırken ödemiş oldukları bağlantı ve güvence ücretlerinin geri ödenmense yönelik Hakem Heyeti tarafından itiraz davasın red kararı verdi. Emsal niteliği taşıyan bu karar sayesinde milyonlarca abone, ödemiş oldukları ücretlerini iade alabilecekler.

Heyet Alınan Bedellerin İadesi Kararına Vardı

Afyon’da avukat olan Ali Gökçimen iki sene öncesinde evinin doğalgaz aboneliğini açtırmak üzere yetkili olan şirket ile bir sözleşme imzaladı. Gökçimen doğalgaz bağlantı ücreti olarak 505 TL, güvence olarak da 479 TL para ödedi. Kendisinden haksız yere yaklaşık bin TL gibi bir ücret alındığı gerekçesi ile Afyon ile Tüketici Sorunları Hakem Heyetine müracaat etti. Bunun üzerine Hakem Heyeti Ali Gökçimen’den alınan söz konusu bu ücretin geri iade edilmesine yönelik karar aldı.

Doğalgaz dağıtım şirketi ise alınan bu karara karşı birkaç gün sonrasında 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açarak, heyet tarafından verilen bu kararın iptalini talep etti. Tüketici Mahkemesi niteliği ile davaya bakan hakim ise 21 Şubat 2018 tarihinde söz konusu şirketin itirazını reddetti.

Hakim Heyetin Kararını Uygun Buldu

Hakim kararında abonelik sözleşmelerini şirketler tarafından hazırlandığını, tüketicilerin bu bedellere müdahale edebilme ihtimalinin olmadığını, bu nedenle de tüketicilerin zararına olan maddelerin haksız niteliğe sahip olduğunu ifade etti. Abonelerden alınan bağlantı ile güvence adı altında sağlamış olduğu hizmetin davacı olan doğalgaz dağıtım şirketi tarafından zaten verilmesi gereken ve işin doğasında mevcut bulunan hizmetler olduğunu da belirten hakim, bu nedenle yasal bir dayanağı olmayan bu ücretlerin iadesi adına heyet tarafından verilen kararın yasaya uygun olduğunu ifade ett