Dünya

Doğalgaz Krizinin En Karlısı Türkiye!

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Grivach konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak Gazprom ile Naftogaz arasında yaşanan doğalgaz krizinde Türkiye’nin tüm Avrupa ülkelerinden daha avantajlı bir yerde olduğunu ifade etti.

Kriz Türkiye’ye Zarar Vermez

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Rus doğalgaz devi Gazprom ile Ukrayna’nı enerji devi Naftogaz arasında yaşanan doğalgaz krizinde Türkiye’nin Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha karlı bir konumda yer aldığını ifade eden Aleksey Grivach, Türkiye ve dünya için büyük öneme sahip olan TürkAkım Projesi’nde ilk hattın tamamlanmak üzere olduğunu, kısa zaman içerisinde faaliyete sokulabileceğini söyledi. Böylelikle Rus doğalgazının taşınmasında Türkiye için herhangi bir riskin kalmayacağını da açıklamalarına ekledi.

Aleksey Grivach ayrıca açıklamalarında, söz konusu bu iki dev arasında yaşana doğalgaz probleminin Türkiye’ye zarar vermesinin beklemediğini de belirtti.

Söz konusu açıklamalarında Ulusal Tahkim Mahkemesi tarafından Ukrayna’da mevcut olan negatif ekonomik şartlar sebebiyle Gazprom için ceza kesildiğini ifade eden Grivach, mahkeme tarafından verilen bu siyasal karardan ötürü Gazprom’un Naftogaz ile mevcut olan anlaşmasının iptali adına işlem başlattığını, söz konusu sözleşmelerin tek taraflı feshini mümkün olmadığını ve Stockholm’de bu mesele ile alakalı yeni bit tahkim sürecinin başlatılacağını anlattı.

Bu Kriz TürkAkımı’nın Önemini Ortaya Çıkardı

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı Dr. Volkan Özdemir ise konu ile alakalı yapmış olduğu açıklamasında, Türkiye’nin bir senelik gaz ihtiyacının ¼’ünü Moldova, Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen Batı Hattı sayesinde giderdiğini ifade etti.

Öte yandan söz konusu bu açıklamalarında Demir, Rusya ile Ukrayna arasında yaşana bu doğalgaz krizinin TürkAkım Projesi’nin önemini gözler önüne serdiğini de belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri