Ekonomi

O Doğalgaz Naklinde Son Aşamaya Gelindi!

Merkezi Azerbaycan’da olan enerji sektörünün dev ismi SOCAR tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada,  ülkenin doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasına yalnızca bir aşamanın kaldığı ifade edildi.

Azerbaycan’ın büyük eneri şirketi SOCAR’ın Başkanı Rövnag Abdullayev konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu olan bu açıklamalarında Azeri doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşınmasına yalnızca bir basamak kaldığını dile getiren Abdullayev, bahsi geçen bu mega projelerin ekonominin çeşitlendirilmesine büyük oranda destek ve yabancı para sağlayacağını ve hatta binlerce istihdam olanağı sunacağını belirtti.

2018’den İtibaren Güney Gaz Koridoru’na Yönlendirilecek

Azerbaycan’ın işlenmemiş gazlarının 2,6 trilyon metreküp civarında olduğunun altını çizen Başkan Abdullayev, dünya üzerindeki en büyük gaz yoğuşması yataklarından biri olan ve toprak olarak da New York’un Manhattan civarında yer alan “Şahdeniz” yatağı, gerek yerli, gerekse yabancı pazarlara doğalgaz sağladığını anlattı. Yataklardan çıkarılan doğalgazın büyüklüğünün belli bir kısmının garanti temelinde iç pazarlara servis edildiğini, aynı zamanda yatakların kullanımının diğer etabında bir sene içerisinde ek olarak 16 milyar metreküp üretim gerçekleştirilmesini hedeflediklerini de aktardı. Bahsi geçen bu tutarların bu yıldan itibaren Güney Gaz Koridoru’na yönlendirileceğini dile getiren Abdullayev, ayrıca diğer alanların da gerek enerji kaynağı, gerekse ülkede geliştirilen imalat sanayisi adına hammadde gibi iç pazarlarda doğan ihtiyaçları ek gaz miktarının sağlayacağını da açıklamalarına ekledi.

2018’in Ortasında Doğalgaz Türkiye’ye Nakledilecek

Tüm bunların yanı sıra Türkiye ile ticari anlamda ilk defa bu senenin ortalarına doğru doğalgaz ile bir araya getireceklerini ifade eden SOCAR’ın Başkanı Rövnag Abdullayev, Azerbaycan’ın en zengin kaynaklarının geliştirilirken, diğer yandan da Avrupa’ya gerçekleştirilecek olan ihracat hattının düzenlemesine yoğunlaştıklarını aktardı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri