,
Ekonomi

O Doğu Kenti İhracatın Lideri Oldu!

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin (DAİB) bünyesindeki 17 kentten 2018 Ocak döneminde yaklaşık olarak 134 milyon 212 bin dolar civarındaki ihracatın yüzde 18’ine imza atan Şırnak, söz konusu 17 kentin ihracat lideri oldu.

Elde edilen bilgilere göre, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin (DAİB) çatısı altında faaliyet gösteren 17 şehirden 2018 Ocak döneminde yaklaşık olarak 134 milyon 212 bin dolar civarında gerçekleştirilen ihracatın yüzde 18’lik payına sahip olan Şırnak, bölgedeki ihracatın zirvesine oturdu.

Bazı basın mensuplarının Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği tarafından elde etmiş olduğu verilere göre, birliğin çatısı altında faaliyet gösteren Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki Ağrı, Batman, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Iğdır, Muş, Hakkari, Şırnak, Tunceli, Kars, Siirt ve Van olmak üzere toplam 17 kentten, geçtiğimiz ay boyunca toplamda 171 farklı ülkeye 134 milyon 212 bin dolar değerinde ihracat yapıldı.

Zirve Şırnak’ın Oldu

Söz konusu bu verilere göre, 2017 Ocak döneminde gerçekleştirilen ihracatın 21 milyar dolarlık kısmını elinde tutan Şırnak, 2018 Ocak döneminde ise yüzde 14 oranında büyüme kaydederek, 24 milyon dolar değerindeki ihracatı gerçekleştirerek, birliğin çatısı altında faaliyet gösteren diğer kentler arasında zirvenin sahibi oldu.

Öte yandan söz konusu olan dönemde gerçekleştirmiş olduğu ihracat rakamları ile ikinci sıranın sahibi Iğdır olurken, üçüncü sıranın sahibi ise Elazığ oldu.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, birliğin çatısı altında olan 17 kentten en çok ihracat yapılan kentin Şırnak olduğunu belirtti.

2017’de de Bölgenin En Çok İhracat Yapanı Şırnak İdi

Bahsi geçen dönemde ihracat alanında yaşanan büyümenin oldukça hoşnut edici olduğunu dile getiren Şengel, Şırnak’ın 2018 Ocak döneminde, 2017 Ocak dönemine kıyasla yüzde 14 oranında büyüdüğünü ve 24 milyon dolar değerinde ihracat imza attığını ifade etti. Üstelik geçtiğimiz yıl içerisinde de yine bölgede en fazla ihracat gerçekleştiren kentin Şırnak olduğunu da ekledi.