Gündem

Doktorları Şaşırtan Vaka

Doktorları şaşırtan vaka Kahramanmaraş’ta yaşanırken, boğaz ağrısı ile doktora giden Kurtuluş Kocaman’ın tükürük bezinde 3 santimetre çağında taş olduğu görüldü. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Levent Öztürk tarafından çıkarılan taşın büyüklüğüne şaşırırken ‘’Literatürde büyüklük olarak dünyada 10 taş arasına giriyor.’’ İfadelerini kullandı.

Yemek yedikten ya da sıvı içtikten sonra boğazının çok acıdığını belirten Kurtuluş Kocaman özel hastanede Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Levent Öztürk tarafından muayene edildiğini ve tetkikler sonucunda tükrük bezinde bir taş olduğu bilgisinin verildiğini anlattı.

Opr. Dr. Öztürk tarafından ameliyata alınan 1 saat 15 dakikalık bir ameliyat sonrasında çıkarılan taşın büyüklüğünün 3 santimetre olduğu belirtildi. Ameliyattan sonrası hasta Kurtuluş Kocaman’ı muayene eden Opr. Dr. Levent Öztürk, sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirtirken, çıkarılan taşın çok büyük olduğunu ifade etti ve açıklamalarına ’’Şuna kadar çıkarılan en büyük tükürük bezi taşı idi ve taşı çıkardıktan sonra yaptığımız taramada dünyadaki en büyük taşın 7.5 santimetre olduğunu ve bizim aldığımız taşında sıralama ilk 10’a girdiğini gördük.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Tükürük Bezine Zarar Vermek İstemedik’’

Taşın tükürük bezinde bulunan kalsiyum ve fosfat minerallerinin bir araya gelmesiyle oluştuğunu belirten Opr. Dr. Öztürk ‘’Taşı çıkarırken tükürük bezi ile birlikte dışarıdan alabilirdik ama tükürük bezine zarar vermek istemedik, çünkü ilerde hastamızın tükürük sekresyonu azalarak ağız kuruluğu problemi yaşayabilirdi. Bu arada önemli olan hastamız dahil tüm insanların sıvı tüketmeleri özellikle bol bol su içmeleridir.’’ şeklinde açıklama yaptı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri