Ekonomi

Dolar Bugün Düşüşte

Geçen haftaya göre güzel bir gerileme göstererek 5,65’in altına düşen dolar, bu hafta yine yükselişe geçmişti. Yükselişin sebebi olarak ABD Hazine Bakanı Steven Munchin’in açıklamaları gösterilmişti. Bu sabah dolar kuru 5,76 seviyelerinde güne başladı. 5,79 seviyesine kadar yükseldikten sonra 5,75 seviyesine düştü. Sabah saatlerinde yüksek seviyeden başlayan Euro da gün içinde 0,05lik bir düşüş ile 6,34 seviyesine geriledi.

Merkez Bankası’nın yarın vereceği kararın kur hareketleri üzerinde etkili olması bekleniyor. Merkez Bankası’nın politika faizini 270 puan civarında düşürmesi beklenmekte. Bu beklenti karşılanırsa dolar kurunda değişiklikler olacağı da uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Direnç Devam Edebilir

Kur hareketlerindeki belirsizliklerin şu an için 5,83-5,85 seviyelerinde direnç göstereceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ayrıca PKK ile ilgili kararın da kur üzerinde etki sahibi olması beklentiler dahilindedir. Faizlerde yarın sağlanacak düşüş ile dolarda da bir düşüş beklenmektedir.

Uzman Tufan Deriner’in yaptığı açıklamaya göre dolarda sert bir düşüş beklenmemektedir. Merkez Bankasının yapacağı indirimlerden sonra dolarda önce hızlı bir yükseliş görülse de tekrar eski seviyesine düşeceğini öngermenin mümkün olduğunu söyledi. Merkez Bankası’nın bundan önceki indiriminin yaklaşık 400 puan civarında olduğunu ve buna rağmen dolarda sert bir tepki ile uzun vadede karşılaşılmadığını da belirtti. Dünya ekonomisinde radikal değişiklikler gerçekleşmediği takdirde uzun süre doların bu seviyelerde seyredeceğini belirten Deriner endişe edilecek bir durum olmayacağını da dile getirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri