,
Ekonomi

Dolar Kuru, Gümrük Vergisi Baskısı Altında!

Dolar kuru, ün itibari ile Türkiye’de açıklanan enflasyon rakamlarının akabinde 3.83 TL seviyesine kadar yükselmesinden sonra, bugün de düşüş yönünde bir seyir izledi. Dolar/TL paritesi son olarak 3.79’a kadar düştü.

Dolar kuru, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan alüminyum ve çelik ithalatında ülkeler için gümrük vergisi uygulanacağına dair yapılan açıklamanın ardından gümrük vergisi kaygılarından dolayı baskı altında kalırken, buna karşın Türk Lirası ise dün yaşamış olduğu değer kaybını geri toparlamış oldu.

Dün Açıklanan Enflasyonun Ardında Değer Yükseliş Göstermişti

Öte yandan dün Türkiye’de açıklanan ve normal şartlarda hemen hemen herkes tarafından beklenen rakamların üzerinde gerçekleşen 2018 yılı Şubat ayı enflasyon verilerinin akabinde 3.83 TL seviyesine ulaşan dolar/TL paritesi, bugün itibari ile de düşüş yönünde seyir izliyor.

Bugün öğleden sonra saat 2:40 itibari ile dolar/TL paritesi yüzde 0,45 oranında göstermiş olduğu düşüş ile 3,7910 TL seviyesinde seyretti. Bunun ile beraber aynı dakikalar itibari ile avro/TL paritesi yatay bir seyir ile 4.6980 TL’den işlem görürken, Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 Endeksi ise yüzde 0,48 oranında elde etmiş olduğu prim ile 117.510 seviyesinde seyir izliyor.

Reel Efektif Kuru da Gerileme Kaydetti

Bugün itibari ile açıklanan rakamlara göre ise, Türkiye’nin fiyat seviyesinin, ticari ilişkileri bulunan ülkelerin fiyat seviyesine nazaran değişimini ortaya çıkarak reel efektif döviz kuru ise 2018 Şubat döneminde 84.73 oranında gerçekleşerek düşüş kaydetti.

Piyasalar ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yarın itibari ile açıklanacak olan faiz kararlarına odaklanmış durumda. Konu ile alakalı piyasaların beklentisi ise, TCMB’nin faiz kararında herhangi bir değişikliğe gitmemesi yönünde.