Dolara en çok faiz veren bankalar
Ekonomi

Dolar ve Euro Bugüne Yeni Bir Rekorla Giriş Yaptı! (15.05.2018)

Siyasi belirsizlik ve Orta Doğu’da her geçen gün biraz daha artış gösteren gerilim sebebi ile dolar 4,39 ile tarihin en yüksek düzeyine kadar çıktı. Euro ise 5,24 düzeyini zorlayarak yine tarihin en büyük rekoruna imza attı. Piyasalarda yaşanan dalgalanmalar sürerken TL de değer kaybında bir hayli geriledi.

Ekonomi göstergelerdeki negatif gelişmelerden etkilenerek gelişimini sürdüren ülkelerin para biriminden negatif yönde ayrılan Türk Lirası, dolar, dolar ile euro karşısında tarihte görüşmemiş yeni düşük seviyelere kadar gerileme kaydetti. Erken işlemlerde dolar yeni bir rekor seviyeye ulaşarak 4,3983 TL’ye, euro da yine yeni bir rekora imza atarak 5,2481 TL’ye kadar yükseldi.

Doların Yükseliş Sebebi Cari İşlemler Açığı ve Enflasyon

Analistler, piyasalarda yaşan dalgalanmalar, dolar ve euronun bu derece yükselmesi ve TL’nin bu derece değer kaybetmesi hakkında bir takım değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu değerlendirmelerinde analistler, Türk Lirası’nda yaşan bu sert değer kaybını, petrol fiyatlarında devamlı olarak yaşanan fiyat artışlarını, kısa bir zaman kamış olan seçimlerin hemen öncesinde yükselişe geçen kamu harcamaları, ekonomik verilerde görülen zayıflamanın yanı sıra, enflasyon ve cari işlemler açığının üst seviyelerde seyretmesi ile ilişkili olduğunu dile getiriyor.

Erken işlemlerde dolar 4,39 ile 4,40 bandında yeni bir rekor düzeyinde seyir izlerken, euro ise 5,23 ile 5,24 bandında yine rekor düzey aralığında seyrini sürdürüyor. Dün tahvil bono piyasasında 10 senelik tahvil ve yüzde 16.10 civarına çıkan iki senelik tahvilde bugün yaşanacak olan gelişmeler de takip edilecek.

Öte yandan dolar bu günü rekor bir seviyeden giriş yapmasının akabinde şu dakikalar itibari ile (saat 09:45) 4,3763 TL seviyesinde işlem görürken, euro ise 5,2184 TL düzeyinde işlem görüyor.

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, bugün piyasalar tarafından, Hazine Müsteşarlığı’nın çıkacak olduğu iki farklı ihale karşı özellikle yatırımcılar tarafından gösterilecek olan ilgi takip edilecek.

Uluslararası piyasalarda ise dolar küresel ticaret üzerinde yaşanan gerilimlerin düşüş gösterebileceğini yönelik umutların Amerika Birleşik Devletleri tahvil getirilerini yukarı yönlü seyir izlemesiyle önemli para birimleri karşısında bir haftadan fazla olmak üzere en alt seviyesinden yükselişe geçti. Dolar endeksi, dün gerçekleştirmiş olduğu 2 Mayıs 2018 tarihinden bugüne dek en alt seviyesi olan 92.243 civarından yukarı yönlü seyir izleyerek 92.647 düzeyine ulaştı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri