donald-trump-dtoyu-cin-ile-ilgili-elestirdi
Dünya

Donald Trump DTÖ’yü Çin ile İlgili Eleştirdi!

ABD Başkanı Donald Trump, DTÖ’nün Çin ile ilgili yaptığı “gelişmekte olan ülke” değerlendirmesini eleştirdi.

Çin Büyük Bir Ekonomik Güce Sahip

Amerika Başkanı DTÖ olarak bilinen Dünya Ticaret Örgütü’nün Çin hakkında yaptığı gelişmekte olan ülke olduğu ile ilgili değerlendirmeye eleştiri getirdi. Donald Trump, Çin’in çok büyük bir ekonomik güç olmasına rağmen Dünya Ticaret Örgütü tarafından gelişmekte olan ülke olarak kabul edildiğini, bu sebeple de Çin’in özellikle Amerika’ya karşı büyük ölçüde avantajlar sağladığını, hiç kimsenin bunun adil olduğunu düşünemeyeceğini, Dünya Ticaret Örgütü’nün Amerika’ya karşı adil olmadığını ve çok kötü bir şekilde temsil edildiklerini söyledi.

Çin ABD’ye Karşı Avantajlar Elde Ediyor

ABD Başkanı Trump, DTÖ ve Çin ile ilgili açıklamalarını kişisel olarak kullandığı Twitter hesabı üzerinden yaptı. Trump açıklamasında Dünya Ticaret Örgütü’nü eleştirerek Çin’i gelişmekte olan bir ülke olarak kabul etmesi hakkındaki fikrini belirtti. ABD Başkanı DTÖ adlı kuruluşun Amerika’ya karşı adaletli olmadığını, Çin’in çok büyük bir ekonomik güce sahip olmasına rağmen DTÖ tarafından gelişmekte olan ülke kabul edildiğini, bundan dolayı da bu ülkenin büyük avantajlara sahip olduğunu, bu avantajları da ABD’ye karşı sağladığını yazdı.

Karşılıklı Ticaret Savaşı Hamleleri Devam Ediyor

Çin yönetimi tarafından dün Amerika’nın Çin üretimi olan ürünlere karşı uyguladığı ek gümrük vergisine karşılık olarak Dünya Ticaret Örgütü’ne başvuru yapmıştı. Amerka yönetimi de Çin’in bu başvurusundan hemen sonra Çin’i ilgilendiren ilave tarifleler getirilmesi ile ilgili yeni bir adım atmıştı. Bu yeni adıma göre Başkan Donald Trump, ABD Ticaret Temsilciliği’nden Çin’e 100 milyon dolarlık ilave vergi getirilmesini istemişti. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bu hamleden sonra yapılan açıklamada Çin’in ticaret savaşından yana olmadığı ancak savaşmaktan da korkmayacağı bildirilmişti.