donald-trump-yeni-bir-vergi-hamlesi-mi-yapacak
Dünya

Donald Trump Yeni Bir Vergi Hamlesi mi Yapacak?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un görevinden alınmasından sonra Beyaz Saray tarafından izlenecek olan para politikaları ile ilgili belirsizlik artıyor. Donald Trump’ın yeni ek vergi getireceği konuşuluyor.

Rex Tillerson Görevinden Alındı

Rex Tillerson’un görevinden alınması Amerika tarafından izlenecek olan para politikaları hakkındaki belirsizliklerin de artmasına neden oldu. Donald Trump’ın, Amerika’nın Çin’den ithal ettiği tüketici elektroniği ve teknoloji ürünlerine gümrük vergisi getireceği iddiaları oraya atıldı. Asya borsaları geriledi. Gerilemenin nedeni Amerika’nın ekonomiyi koruma için uyguladığı korumacı politikaların güçlendiği endişeleri olarak gösterildi. ABD Başkanı Donald Trump, gösterdiği ılımlı tavırla tanınan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u görevden aldı.

Haberden Sonra Asya Borsaları Geriledi

Trump’un şimdi de ABD tarafından Çin’den ithalatı sağlanan teknoloji ürünlerine ek veri getirebileceği iddia ediliyor. ABD yönetiminden olan iki farklı kaynağın verdiği bilgilere göre Donald Trump, Çin’den ithal edilen tüketici elektroniği, bilişim teknolojisi, telekom ekipmanları gibi ürünlere ek gümrük vergisi getirecek. Trump’ın getireceği vergilerin tutarının 60 milyar dolara ulaşabileceği düşünülüyor. Çıkan bu haberden sonra Japonya dışındaki borsaları inceleyen MSCI Endeksi’nde yer alan Asya ülkelerindeki bilişim teknolojileri endeksi yüzde 0.6 oranında gerileme kaydetti.

MSCI Endeksi Gerileme Kaydetti

Donald Trump yönetimi tarafından atılan bu adımdan yatırımcıların küresel anlamda geri çekilmesine neden oluyor. Dolar gerileyerek değer kaybetti. Yatırımcıların ilgi gösterdiği tahvil piyasasında kazançlar azaldı. MSCI Endeksi Asya – Pasifik borsalarında dolar türünden takip ediyor. Bu endekste yüzde 0.7 oranında gerileme görülerek geride kalan 1.5 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

New York Borsalarında da Düşüş Görüldü

New York borsasında da kayıplar yaşandı. Standart Poor’s Endeksi yüzde 0.6oranında düşerken, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 1 oranında düştü. New York borsasında yaşanan değer kayıpları Rex Tillerson’un Trump tarafından görevden alınması ve onun yerine sert politika tavrı ve kendisine yakınlığı ile bilinen CIA Direktörü Mike Pompeo’yu göreve getirmesinden sonra hız kazandı.