dumankaya-fi-yapi-magdurlarina-mujde
Ekonomi

Dumankaya ve Fi Yapı Mağdurlarına Müjde!

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, yaptığı açıklamada Fi Yapı ve Dumankaya’nın satışının masada olduğunu, uluslararası bir şirket ile görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı.

Dumankaya ve Fi Yapı’nın Satışı Masada

Kısa adı TMSF olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal çeşitli açıklamalarda bulundu. Muhiddn Gülal, Dumankaya ve Fi Yapı’nın satışı ile ilgili uluslararası bir şirketle görüşmelerinin devam ettiğini, bu iki şirketin satışının masada olduğunu, görüştükleri şirketin Dumankaya ve Fi Yapı’nın yarım kalan projelerini tamamlayarak mağduriyetleri ortadan kaldıracaklarını, şirketlerin satışının şu an itibariyle henüz taslak halinde olduğunu söyledi.

TMSF Bünyesinde 981 Şirket Bulunuyor

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Banka Asya’da mevduatı olan kişilere sigorta kapsamında olarak ödenen 974 milyon liralık tutarın bir bölümünün Bank Asya tarafından TMSF’ye ödenmiş olduğunu, geriye kalan tutarın 610 milyon lira olduğunu, bu tutarın da önümüzdeki günlerde tahsil edileceğini, Bank Asya’ya ait olan taşınmazların iflas hükümleri kapsamında aktif – pasif dengesi göz önünde bulundurularak tasfiye edileceğini de açıkladı.

Şirketlerin Karı Yüzde 20 Arttı

Muhiddin Gülal, TMSF bünyesinde şu an 981 adet şirket bulunduğunu, bu şirketlerin aktif büyüklüklerinin 100 bin liradan 1.5 milyar dolara kadar olduğunu, öz kaynaklarının toplamının 19.5 milyar lira olduğunu, şirketlerin cirolarında 2017 rakamları incelenecek olursa büyük oranda bir artış sağlandığını, karlılıklarının da yüzde 20 civarında arttığını, bu şirketler arasında bulunan Boydak Holding’in yüzde 30 büyüdüğünü, devraldıklarında 550 adet mağazası olan Aydınlı Grup’un mağaza sayısının 580’e çıkartıldığını, 51 şube ilke devralınan Faruk Güllüoğlu’nun mağaza sayısının da 71’e yükseldiğini, Royal Halı adlı şirketi iller hale getirdiklerini, bu şirket ile 2.500 kişiye ek istihdam sağladıklarını da belirtti.

Satış Henüz Taslak Halinde

TMSF Başkanı Gülal, bünyelerine geçen gayrimenkul şirketlerinden olan Dumankaya ve Fi Yapı ile ilgili uluslararası bir şirket ile masa başında görüşmelerin sürdüğünü, satışın henüz taslak halinde olduğunu, anlaşmaya varılarak satışın gerçekleşmesi halinde satın alan şirketin Dumankaya ve Fi Yapı’nın yarım kalan konut projelerini tamamlayacaklarını, oluşan mağduriyetleri ortadan kaldıracaklarını da ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri