Ekonomi

Dünya Bankası Türkiye’ye Önemli Bir Jest Yaptı!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu “Türkiye’deki Finansmana Kapsayıcı Erişim Projesi” adına 400 milyon dolar değerindeki krediye onay verdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamalara göre, Dünya Bankası İcra Direktörü Kurulu, “Türkiye’deki Finansmana Kapsayıcı Erişim Projesi” adına talep edilen 400 milyon dolar değerindeki krediye onay verdi.

Dünya Bankası, konu ile alakalı olarak açıklama yapmak üzere bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Banka yetkilileri tarafından toplantı esnasında yapılan açıklamalara göre, banka finansmanı Türkiye’de yaşamını sürdüren kadınları ve korunmasız kesimin finansmana ulaşım ve iş gücü piyasası katılabilmelerini sağlıyor.

Projede kadınları dahil eden işletmeler ve geçici bir süre için koruma altına alınan Suriyeli kışından etkilenen az gelişmiş alt bölgelerde yer alan işletmeler adına uzun vadeli finansmana ulaşımın daha kolay ve fazla olması amaçlanıyor.

Proje TSKB Tarafından Uygulanacak

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti garantörlüğü altında hayata geçirilecek olan söz konusu bu proje, uygulayıcı ve borçlu kuruluş niteliği ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) vasıtası ile uygulmaya sokulacak.

Toplam Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) sağlanacak olan kredi miktarının yüzde 60’ına özel olarak 250’nin altında işçi çalıştıran şirketler olarak tabir edilen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için kullandırılacak.

Finansman kaynağının iki farklı grup arasında eşit bir şekilde tahsis edilmesini sağlamak maksadı ile toplam IBRD kredi miktarının minimum yüzde 30’u kadınları dahil edan işletmeler ve minimum yüzde 30’u az gelişme gösteren bölgelerde mevcut bulunan işletmeler için sağlanacak.

Söz konusu bu açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt, bankanın Türkiye’de uzun vadeli finansmana kolay ulaşım sağlayabilmek adına çeşitli kanallar aracılığı ile çalışmalar gerçekleştirildiğini dile getirerek, kadınların finansmana erişimde sınırlamalar ile karşılaşıldığını, bu projedeki amacın da bankaların bu işletmelere daha geniş şekilde erişebilmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

Öte yandan Türkiye’nin savaş sebebi ile ülkelerinden kaçıp evlerini terk etme durumuna kalan 3 milyon Suriyeli için ev sahipliği yaptığını ve bu insanların Türkiye’de daha az gelişmiş bölgelerde yaşamını sürdürdüğünü belirten Zutt, proje sayesinde sığınmacılar için de istihdam oranını artırmanın sağlanacağını ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri