dunya-borsalarinda-neler-oluyor-abd-borsalari-piyasalari-nasil-etkiledi
Dünya

Dünya Borsalarında Neler Oluyor? ABD Borsaları Piyasaları Nasıl Etkiledi?

ABD borsalarının geride kalan iki haftalık periyotta yüzde 9 oranında değer kaybetmesinden sonra geçen hafta yüzde 4 oranında yükseldi.

Avrupa ve ABD Borsalarında Neler Oldu?

ABD borsaları geçtiğimiz dönemde önceki iki hafta süresince yüzde 9 oranında değer kaybederek yatırımcısını şok uğratmıştı. ABD borsaları geride bıraktığımız hafta yüzde 4 oranındaki artışla toparlanma yaşadı. Avrupa borsalarında geçen haftanın toplam kazancı yüzde 3 oranında iken; İstanbul Borsası BIST 100 Endeksi de yüzde 2.6 oranında değer kazandı. Dünya borsalarını iki hafta süresince etkisinde bulunduran türbulans bu hafta dağıldı ve yerini dengeli bir yükselişe bıraktı.

ABD’de 10 Yıl Vadeli Tahvil Faizleri 4 Yılın Zirvesini Gördü

Pay piyasalarında görülen bu düşüş ve voltalitenin artmasının en önemli sebeplerinden biri ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizlerinde gözlemlenen yükseliş ivmesi, bu hafta da devam etti. Tahvil faizlerindeki yükselen ivmenin devamlılığı pay piyasalarında pozitifliğin hakim olmasını sağladı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri 6 haftadır devam eden yükselişini bu haftaya da taşıdı ve yüzde 2.94 rakamı ile son 4 yılın zirvesini gördü.

Ekonomi Analistleri Risk Algısının Azaldığını Söylüyorlar

Korku endeksi olarak bilinen VIX endeksi ise 6 Şubat 2018 tarihinde 50 seviyelerinin üzerine çıktı. Bu seviyeleri test eden endeks daha sonra düşüşe geçti. Bu hafta 17 – 20 bandına doğru geriledi. Ekonomi analistleri gelişmiş ülke faizlerinin karşılığında dolar tarafında ve VIX endekslerinde görülen gerilemenin yatırımcılarda hakim olan risk algısını azalttığını söylüyorlar.

Risk iştahının azalmasının en önemli etkilerinin hisse senedi piyasalarına etki ettiğini de belirten analistler ülke ekonomilerinde görülen güçlenmenin süreceğini, bu yönlü beklentilerin de piyasalara alımların güçlenmesi olarak olumlu etki ettiğini belirtiyorlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri