Ekonomi

Dünya Üzerindeki En Büyük Halka Arzı Saudi Aramco Yapacak

Dünya üzerinde gerçekleşecek en büyük halka arz olarak açıklanan Saudi Aramco, halka arz edilmek amacıyla Suudi Arabistan borsalarından Tadawul ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştirecek petrol şirketi Saudi Aramco, halkı arz için Suudi Arabistan borsası Tadawul’la görüşüyor. Görüşmelerin ardından şirket, uluslararası ihtimalleri değerlendirilecek. Suudi Arabistan’da devlete ait olan petrol şirketi Saudi Aramco’nun, küresel borsalarda halka arzdan önce Suudi Arabistan yerel borsasında halka açacağı öngörülüyor. Gerçekleştirilecek halka arzın 2018 senesinin ikinci yarımında yapılacağı öngörülüyor. Saudi Aramco yetkilileri, ilerleyen süreçte uluslararası halka arzı değerlendireceği ifade edildi.

En Büyük Arz Planlanıyor

Saudi Aramco’nun geçmiş dönemlerde New York ya da Londra borsalarında şimdiye kadarki en büyük halka arzı planlandığı ve mevzuattaki kuralların bu halka arz için değiştirilebileceği söyleniyordu. Buna rağmen ülkede devam eden yolsuzluk soruşturmaları sebebiyle halka arz planları ertelenmişti. Saudi Aramco’nun konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarda, şirketin hala çeşitli senaryoları değerlendirdiği vurgulandı. Tadawul olarak bilinen Suudi Arabistan borsasındaki halka arzın ve uluslararası ihtimallerin değerlendirileceği fakat gerçekleştirilecek halka arz süreci devam ederken yorum yapılmayacağı belirtildi.

İç Piyasada Gerçekleşecek Arz 100 Milyar Dolar

Aramco’nun iç piyasaya arzının 100 milyar dolar civarında olacağı öngörülürken, uluslararası piyasa arzının bu kadar geniş hacimli olacağı düşünülmüyor. Küresel finans dünyası ve petrol endüstrisi tarafından takip edilen Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Saudi Aramco’nun ilk halka arzı (IPO)’nun yalnızca Suudi Arabistan borsası Tedavul’da gerçekleşeceği ve yurt dışındaki borsalardaki arzın şu an için ertelendiği yönünde iddialar ortaya atıldı.

Tadawul’a Yabancı Sermaye Çekilmesi Hedefleniyor

Bunun yanı sıra açıklamalarda, petrol fiyatlarının şu anda geçmiş dönemlere kıyasla daha yüksek olması sebebiyle, Aramco’nun IPO’suna önceki dönemlere göre çok da ihtiyaç duyulmadığı belirtildi. Suudi Veliaht Prensi bin Selman’ın “Vizyon 2030” planına göre, Aramco’nun yüzde 5’lik hissesinin özelleştirilerek 100 milyar dolar getiri elde edilmesi hedeflenirken, bunun yanı sıra ülke ekonomisinin petrole olan yüksek bağımlığının düşürülmesi ve Tedavul’a yabancı sermayenin çekilmesi planlanıyor.