Çin ve Amerika Sonunda Masaya Oturdu mu?

cin-ve-amerika-sonunda-masaya-oturdu-mu

Bir süredir karşılıklı olarak ticarette gerginlikler yaşayan Çin ve Amerika’nın muhtemel ticaret savaşını engellemek için görüşmeler yaptığı açıklandı.

Donald Trump Gümrük Vergisi Uygulamasını Getirdi

Amerika Başkanı Donald Trump tarafından uygulamaya alınan ek gümrük vergisi uygulaması ve çeşitli kısıtlamalardan dolayı ABD ve Çin arasında yaşanan gerginliğin küresel ticaret savaşına dönüşmesi piyasaların bir süredir endişe duyduğu konulardandı. Donald Trump’ın alüminyum ve çelik ürünlerine getirdi gümrük vergilerinden sonra değeri 60 milyar dolar olan Çin üretimi ürüne el koymasını ön gören kararnamenin geçtiğimiz cuma günü imzalanmış olması bu endişelerin daha da artmasına neden olmuştu.

Çin de ABD’ye Misilleme Yaptı

ABD’nin uygulamaya aldığı bu vergiler karşılık olarak Çin de Amerika’dan ithal edilecek olan ürünlere 3 milyar dolara kadar ek gümrük vergisi uygulamasının planlarını açıklamıştı. İki ülke arasında atılan karşılıklı bu adımlardan sonra Amerikalı ve Çinli yetkililerin durumu düzeltmek adına kapalı kapılar arkasında görüşmeler yaptıkları bildirildi. Wall Street Journal adlı gazete ABD ve Çin’in sessiz bir şekilde görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmelerin konusunun da Çin pazarına Amerika’nın daha kolay erişmesini sağlamak olduğunu haber yaptı.

İlgili haber:  IMF Türkiye Değerlendirme Notunu Açıkladı! Cari Açık Büyük Risk!

Wall Street Journal, Amerika – Çin arasında yürütülen gizli görüşmelere Çin Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda ekonomist olan Liu, Amerika’nın ticaret temsilcisi olarak Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in katıldıklarını da iddia etti.

Diyaloga da Ticaret Savaşına da Hazırız

Çin’e ziyarette bulunan ABD Kongresi’nin üyeleri ile bir görüşme yapan Başbakan Li Keqiang da Çin’in Amerika ile diyaloga geçebilmek için çaba harcadığını, iki ülke arasında gerçekleşecek olan iletişime hazır olduklarını, ancak bir ticaret savaşının çıkması halinde buna da hazırlıklı olduklarını söyledi. Çin’in resmi televizyonu tarafından yapılan haberde de bu görüşmede Başbakan’ın olumlu bir tavır sergileyeceği belirtildi. ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin ise gerilimin aza indirilmesi için Çin ile Amerika’nın diyalogda olduğunu, amaçlarının ticaret savaşı olmadığını, ancak bundan da korkmadıklarını söyledi.

İlgili haber:  Moody’s’den Açıklama! Ticaret Savaşları Fayda Sağlamaz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.