<meta name="google-site-verification" content="NZZM__gCr9t63HozLWRcKnFsJHPpUjGwx5Bemv9Lxo0" />
Suudilerden 200 Milyar Dolarlık Dev Proje! 100 Bin Kişiye İş İmkanı! - Kredi Memur

Suudilerden 200 Milyar Dolarlık Dev Proje! 100 Bin Kişiye İş İmkanı!

suudilerden-200-milyar-dolarlik-dev-proje-100-bin-kisiye-is-imkani

Suudi Arabistan ve Japon Softbank tarafından dünyanın en büyük enerji projesi gerçekleştirilecek. Suudiler 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

100 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Dünyanın en büyük enerji projesi için Suudi Arabistan ve Japon Softbank ortaklık edecekler. Projenin 2030 yılında bitirilmesi planlanırken kapasitesi ise 200 gigavat olacak. 100 bin kişinin istihdam edileceği projenin toplam maliyeti 200 milyar dolar olacak. Suudi Arabistan ve dev hamle ile ülke ekonomisini petrole bağımlılıktan kurtarmak adına bir adım daha atmış oldu. Suudilerin bu projesine Japon Softbank destek verecek.

200 Gigavat Kapasiteye Sahip Olacak

Suudi Arabistan ve Softbank’ın projesi ile ilgili bir basın toplantısı düzenlenerek bilgilendirme yapıldı. Toplantıda projenin fazlar şeklinde yapılacağı ve toplam kapasitesinin 200 gigavat olacağı, 2030 yılında bitirileceği, maliyetinin de 200 milyar dolar olacağı açıklandı. Japon Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son, yaptığı açıklamada bu projenin büyük bir proje olduğunu, proje kapsamında Suudi Arabistan’a güneş enerjisi sistemleri alanında çok büyük destek sağlanacağını söyledi.

İlk İki bölüm için 5 Milyar Dolarlık Harcama

200 gigavatlık güneç enerjisi projesi Suudi Arabistan’ın tamamına yayılacak. İlk iki bölüm 7.2 gigavat kapasitesinde olacak. İlk iki bölümün inşaatına 2018 yılı içinde başlanacak. 2019 yılında da ilk güneş enerjisinden elektrik üretimine başlanacak. Projenin iki bölümü için 5 milyar dolar harcama yapılacak.

40 Milyar Dolar Tasarruf Sağlanacak

Softbank CEO’su Masayoshi Son, projenin ilk etaplarının hayata geçirilmesi ile sağlanacak olan gelirin projenin devamındaki etapların finanse edilmesinde kullanılacağını, güneş enerjisi projesinin her bölümü için 25 yıllık alım garantisi verileceğini, güneş enerjisi alanında yapılacak olan bu yatırımın Suudi Arabistan’da 100 bin kişilik istihdam sağlayacağını, ülkenin gelirine de 12 milyar dolarlık katkı sağlayacağını söyledi. Suudi Arabistan bu proje ile üretilecek elektrikten, petrolden elde ettiği gelirden 40 milyar dolar tasarruf sağlamış olacak.

  • Site İçi Yorumlar