dunyanin-en-mutlu-ulkeleri-belli-oldu-zengin-ulkeler-sasirtti
Ekonomi

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Belli Oldu! Zengin Ülkeler Şaşırttı!

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Mutluluk Günü sebebiyle yayımlanan raporda sosyal devletlerin daha mutlu olduğu ortaya çıktı. Dünyanın en mutlu ülkeleri haberimizin devamında…

Zengin Ülkeler İlk 10’da Yok

Dünya Mutluluk Günü olması sebebiyle Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Mutluluk Raporu yayımlandı. Raporda güçlü kurumsal desteklerin sağlandığı sosyal devletler öne çıktı, zengin ülkeler ise raporda ilk 10 sırada yer alamadı. Araştırma sonuçlarının yer aldığı raporda bir ülkede yaşayan vatandaşlar ile o ülkede göçmen olarak bulunanların aynı oranda mutu oldukları da anlaşıldı. Araştırmada, yaşayanların en mutlu olduğu ülkeler dünyadaki zengin ülkeler değil de, sosyal devlet olan ve güçlü kurumsal desteklerin verildiği ülkeler olduğu öğrenildi.

Dünyanın En Mutlu 10 Ülkesi Hangileri?

UNSDSN olarak kısaltılan Birleşmiş Milletler’in Sürdüürlebilir Kalkınma Çözüm Ağı’nın hazırladığı mutluluk raporuna göre ülkelerdeki mutluluk kriterleri gelir düzeyi, sağlıklı bir hayat beklentisi, sosyal destekler, özgürlük, cömertlik ve güven olarak sıralandı. Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi olarak sıralamanın en üstünde yer aldı. En mutlu ikinci ülke Norveç, üçüncü ülke Danimarka, dördüncü ülke İzlanda, beşinci ülke İsviçre, altıncı ülke Hollanda, yedinci ülke Kanada, sekizinci ülke Yeni Zelanda, dokuzuncu ülke İsveç ve onuncu ülke de Avustralya oldu.

Türkiye Mutluluk Raporu’nda 74. Sırada Yer Aldı

Dünyanın en büyük ekonomisi ve en zengin ülkesi olarak bilinen Amerika listede 18. sırada yer aldı. En mutlu ülkeler listesinde Çin 86. sırada, Japonya 54. sırada, Almanya 15. sırada, İngiltere 19. sırada, Fransa 23. sırada, Brezilya 28. sırada, İtalya 47. sırada, Hindistan 133. sırada, Rusya da 59. sırada yer aldı. Dünya genelindeki ülkeler arasında yapılan sıralamada 17. sırada bulunan Türkiye, Dünya Mutluluk Raporu’nda 74. sırada bulunuyor. Raporda toplam 156 ülke var. Aynı listede Türkiye 2017 yılında 69. sıradaydı. Listedeki ülkelerden geçen yıla göre daha mutlu olduğu anlaşılan tek ülke Kanada oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri