Ekonomi

E-Ticaret Yatırımı Yapan Kazanıyor! 2018’de 2 Kat Kâr Bekleyen Yüzde 55!

Dopigo’nun gerçekleştirdiği “E-Ticaret Görünüm Araştırması” sonuçlandı. Araştırmaya 100’den fazla e-ticaret girişimcisi katılım sağlarken, yüzde 85’i 2017’i kârla kapattığını ifade etti.

Dopigo, e-ticaret yatırımı yapan girişimcilerin, tüm operasyonlarını tek bir bölümden yönetmeleri yönünde kolaylık sağlayan ve bulut merkezli bir çözüm olarak biliniyor. Şirket, 100’den fazla e-ticaret girişimcisinin katılım sağladığı ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen “E-ticaret Görünüm Araştırması”nı sonuçlandırdı.

Şirket tarafından yapılan araştırmada, hem 2017 yılında elde edilen başarılar, hem de 2018 yılına dair beklentiler yer aldı. 2018 yılını e-ticaret sektörünün gözünden de değerlendirme fırsatının bulunduğu bu araştırmada, sektörün kârlılığını korumaya devam ettiği, 2018 yılında da beklentilerin bu yönde olduğu ifade edildi.

E-ticaret sektörü araştırmasına katılım sağlayan yatırımcıların büyük bir kısmı, fiziksel mağazacılık da yaparken, yüzde 70’lik kısmının internet sektöründeki geçmişi 5 yıldan daha kısa süreli oladuğu ortaya çıktı. Özellikle n11.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com gibi geniş pazar yerlerinden satış gerçekleştiren şirketlerin sadece yüzde 40’lık kısmı kendilerine ait, özgün bir e-ticaret sistemine sahip durumda.

Hem fiziksel, hem toptan, hem de e-ticaret kanallarını toplu bir şekilde değerlendiren katılımcılar, en çok kârı e-ticaret üzerinden elde ettiklerini ifade ederken, bu kesim katılımcıların yüzde 55’lik kısmını oluşturuyor. Fiziksel mağaza vasıtası ile satış yaparak, daha fazla gelir elde ettiğini ifade edenler yüzde 20’lik kısım olurken, toptan satışı en yüksek gelir olarak görenler ise yüzde 25’lik kısmı oluşturuyor.

Yüzde 15’lik Kısım Yatırımın 5 Katını Geri Aldı!

E-ticaret araştırmasına katılan katılımcıların yüzde 15’lik kısmı, yaptıkları yatırımların 5 katını geri aldıklarını ifade ederken, yüzde 20’lik kısım 2 katını, yüzde 50’lik kısım da yaptıkları yatırım kadar getiri elde ettiklerini ifade etti. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 15’lik kısmı ise 2017 yılını zarar ederek kapattıklarını belirtti. 2018 yılına dair öngörülerini paylaşan katılımcıların yüzde 55’i yeni yılda yapacakları harcamaların 2 katını, yüzde 30’u 5 katını, yüzde 15’i ise yaptıkları yatırım kadar ya da daha az kazanç elde edeceklerini bekliyor.