Günümüzde birçok firma, sosyal medya yönetimi konusunda markalarına oldukça önem vererek internet kullanıcılarına ulaşmaya çalışıyor.

Markaların sosyal medya aracılığı ile birçok kişiye ulaşması sebebiyle sosyal medyanın ticaret hacmini de artırdığı gözlemenmiş oldu. Firmalar sosyal medya aracılığı ile imajlarını daha kolay ve etkili bir şekilde yansıtmaya başladı. Diğer bir açıdan da kullanıcılar sosyal medya sayesinde markaların özel kimliklerine daha rahat ulaşarak onları birinci elden tanıma imkanı yakalamış oldu. İki taraf bu durumdan karşılıklı olarak çıkar sağlamış durumda. E-ticaret sitesi yöneticileri yaptıkları paylaşımları bir pazarlama öğesi olduğunu unutmadan hareket eder ve buna uygun reklam kampanyaları düzenlerler.

Markalar, sosyal medya platformlarında hedef kitlesini artırabilmek için çeşitli kampanyalar yaparak ödüller bile veriyor. Yapılan bu çalışmalar, markaların göz önünde bilinirliğini yükseltme, yeni gelişmeler hakkında duyurular ile kısa süre içerisinde birçok kişinin haberinin olmasını sağlıyor. E-ticarette siteye çekilen trafiğin olumlu yönde etkilerini gören markalar bunun baş etmeni olarak sosyal medya çalışmalarının önemini gösteriyor. Yani e-ticarette sosyal medyanın önemi ile satış artışı paralellik halinde ilerliyor.

Günümüzde sosyal medyanın önemi o kadar artmış durumda ki sadece bu iş için kurulan sosyal medya ajansı sayısı da günden güne artış gösteriyor. Sosyal medya ajansları iş birliği içine girdiği markların sosyal medya hesapların da ki aktifliğini artırarak tüm paylaşımlar ile özel olarak ilgilenerek doğru reklam stratejilerini uyguluyor. Böylelikle markanın satışlarını artırmada önemli bir görev alıyor. Günümüzde de birçok marka sosyal medya ajansları ile ortak çalışmalar yürütüyorlar.

Az Maliyet Çok Kazanç

Sosyal medyanın olmadığı zamanlar da reklam yapmak ve hedef kitleye hitap etmek markalar açısından oldukça zahmetli ve masraflıydı. Fakat günümüzde sosyal medya ile her türlü işletme ve e-ticaret sitesi için hedef kitleye ulaşmak son derece kolay ve maliyetsiz bir hal aldı. Durum böyle olunca da sosyal medya e-ticaret için bir vazgeçilmez haline geldi.

E-Ticaret Siteleri İçin Bazı Sosyal Medya Platformları

E-ticaret için facebook, twitter ve instagram başta gelmekle beraber daha birçok sosyal medya platformu bulunmakta. Bunlardan bazıları da Linkedin, Google Plus, Instagram, Flickr, Blogspot ve Pınterest platformları da olarak biliniyor.