ekonomi-bakani-abdnin-turkiye-karari-onumuzdeki-hafta-belli-olacak
Ekonomi

Ekonomi Bakanı: ABD’nin Türkiye Kararı Önümüzdeki Hafta Belli Olacak!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, çelik vergisi hakkında Amerika ile temas halinde olduklarını, sonucun gelecek hafta belli olacağını açıkladı.

Sonuç Önümüzdeki Hafta Belli Olacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptığı açıklamada çelik ve alüminyum ürünlerine Amerika tarafından getirilen ek gümrük vergisi uygulaması hakkında ABD ile temasta olduklarını, olumlu ya da olumsuz sonucun önümüzdeki hafta itibariyle belli olacağını, Türkiye – ABD arasında bu konu ile ilgili yazılı temasların yazı yoluyla, telefon yoluyla ve Amerika’daki Türk Büyükelçiliği vasıtasıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Nihat Zeybekci Sudanlı Bakanı Ağırladı

Zeybekci, Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Abdullatif Ahmed Ijami ile beraberindeki heyeti ağırlayarak bir basın toplantısı düzenledi. Sudanlı Bakan’ın da katıldığı basın toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, ABD yönetimi tarafından ithal alüminyum ürünlerine yüzde 10, çelik ürünlerine de yüzde 25 oranında olmak üzere ek gümrük vergisi ile ilgili soruları cevapladı. Ticaret savaşları sürecinin dünyada başladığını söyleyen Nihat Zeybekci, Amerika’nın bu konu hakkında gösterdiği gerekçenin yanlış olduğuna da değindi.

Amerika’nın Gerekçesi Yanlış

Nijhat Zeybekci, ABD’nin ek gümrük vergisi uygulaması matematiksel anlamda bazı bulgulara dayanıyor olsa bile Amerika’nın bu konuyu ülkenin güvenliğine bağlamasının yanlış olduğunu, üstelik bu uygulamaya aynı gerekçe ile dost ve müttefik olduğu ülkeleri de dahil ettiğini, bu hareketin gösterilen gerekçe ile örtüşmediğini, ithal demir ve çelik ürünlerine uygulanacak olan ek vergilerin Türkiye olarak kabul edilebilir bir tarafının olmadığını, ABD’nin Çin karşısında çok büyük bir ticaret açığının ortaya çıktığını, Çin tarafından bakıldığında da bu ülkenin çelik alanındaki kapasitesinin oldukça geniş olduğunu, ABD’nin birkaç ülkeye daha bu gibi bir yaklaşım sergileyeceğinin beklendiğini, konunun güvenliğe bağlanmasının yoruma açık bir durum olduğunu da söyledi.

Türkiye ABD’ye Dış Ticaret Açığı Veriyor

Amerika’nın ek gümrük vergisi ile ilgili sunduğu gerekçelerin Türkiye açısından tutmadığını da söyleyen Ekonomi Bakanı, Türkiye ile ilgili ABD’nin dış ticaret açığının olmamasının, aksine Türkiye’nin ABD’ye açığının olduğunu, demir – çelik alanında da açığımız olduğunu, Amerika’nın iddialarının Türkiye’yi bağlamadığını, gereken karşılıklı temaslarda yazı, telefon ve Türk Büyükelçiliği yoluyla başlatıldığını, önümüzdeki hafta olumlu veya olumsuz sonucun belli olmasını beklediklerini de belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri