Ekonomi

Ekonomi Bakanı da O Kararı Eleştirdi!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katılmış olduğu bir programda konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, geçtiğimiz hafta Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesine karşı, bu durumun bir tefeci mantığı olduğunu, tefecinin çırağı, tefecinin tetikçisidir mantığı olduğunu dile getirdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türk Eximbank tarafından Pamukkale’de gerçekleştirilen Strateji Değerlendirmesi ve Eğitim Programı’na iştirak ederek gündeme yönelik bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında memleket, millet ve vatan sevdası ile çıkmış oldukları bu yolda, duraksamadan, üretmeyı, çalışmayı, büyümeyi ve ihracatı sürdüreceklerini dile getirdi.

İhracat alanında bu yılı 170 milyar dolar seviyesini aşarak tamamlamak zorunda olduklarını ifade eden Bakan Zeybekçi, bunu oldurmak zorunda olduklarını, her sene 1.2 milyon civarında kişiyi istihdam etmek zorunda olduklarını ve bu durumun en önemli kolunun da ihracat olduğunu vurguladı. Türkiye’nin her türlü kaynağını değerlendirerek ihracata çevirmek zorunda olduğunu belirten Bakan Zeybekçi, ihracat sayesinde finansman elde etmek zorunda olduklarını ve bu nedenle de ihracatı artırmak zorunda olduklarını anlattı.

Büyüme Rakamları Mart’ın Sonunda Açıklanacak

Açıklamalarında Moody’s’in geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye’ye yönelik kredi notunu düşürmesine de değinen Ekonomi Bakanı Zeybekçi, bahsi geçen bu not düşürme işleminin Türkiye üzerindeki kredi maliyetlerini, finans maliyetlerini yükseltme gayretinden başka bir şey olmadığını, bu durumun tefeci mantığından başka bir şey olmadığını ifade etti. Dünya üzerindeki pek çok kuruluşun 5 defa Türkiye’nin büyüme tahmini revize ettiğini anımsatan Bakan Zeybekçi, 6’ncıya gerek olmadığı, Mart’ın 29 gibi ülkenin büyüme rakamının açıklanmış olacağını aktardı.

2018 Sonuna Kadar 100 Milyar Dolarlık Yatırım

Öte yandan yatırım teşvik belgesi meselesine de değinen Zeybekçi, temin edilen yatırım teşvik belgelerinin bir sene içerisinde yüzde 81 oranında arttığını, daha belgesi verilmemiş olan 100 milyar dolar değerinde yatırım mevcut olduğunu ve bu yılın sonuna kadar 100 milyar dolarlık reel sektör ile özel sektör yatırımının gerçekleştirilmiş olacağını da açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri