Ekonomi

Ekonomi Bakanlığından Çelik İthalatındaki Vergi İçin Flaş Açıklama!

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmström iler Amerika’nın çelik ithalatındaki ek vergi üzerine bir görüşme gerçekleştirdi. Konu ile alakalı olarak Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise bahsi geçen bu ek vergi ile alakalı gelişmelerinden yakından izlendiğine dikkat çekildi.

Ekonomi Bakanlığı, konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarda Bakanlık, geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirilen ihracatın 1,2 milyon dolar civarında, alüminyum ihracatının ise 78,5 milyon dolar civarında olduğunu ifade ederek, bu çerçevede Bakanlık tarafından yaşanan ve yaşanacak olan gelişmelerin yakından izleneceğini, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ihracatçı ülkeler arasında gerekli görüşmelerin gerçekleştirildiğini belirtti.

İki Ülke Arasında Mutabakata Varıldı

Ayrıca söz konusu bu açıklamada, her iki ülke arasında önümüzdeki süreçte Dünya Ticaret Örgütü platformunda beraberce hareket etmek üzerine bir mutabakat sağlandı.

Öte yandan bahsi geçen bu açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri tarafından 20 Nisan 2017 tarihinde, ülkede gerçekleştirilen çelik ithalatının ulusal güvenlik üzerinde tehlike arz edip etmediğine dair araştırma talep edildiği anımsatılarak, bu araştırma neticesinde hazırlana raporun gizli olmayan kısmı geçtiğimiz 16 Şubat’ta Amerika’nın Ticaret Bakanı tarafından kamuoyu ile paylaşıldığı ifade edildi. 1 Mart Perşembe günü ise ABD Başkanı Donald Trump, çelik ithalatı gerçekleştirilen tüm ülkelere yönelik çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 oranında gümrük vergisi uygulayacağını açıkladığı belirtildi.

Gelişmeler Yakından Takip Edilecek

Geçtiğimiz yıl itibari ile Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne 1,2 milyar dolar değerinde çelik, 78,5 milyon dolar değerinde de alüminyum ihraç edildiğini açıklayan Ekonomi Bakanlığı, bu çerçevede Bakanlım tarafından gelişmelerin yakından izlendiğini, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer çelik ihracatçısı olan ülkeler açısından gerekli görüşmelerdin de gerçekleştirildiği ifade edildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri