14 Haziran 2018 – Döviz Kurlarında Son Durum Nedir?

Dolar ve euro kurunda son durum, yatırımcılar ve piyasalar tarafından merakla takip ediliyor. Dolar ve euro kurunda bugün durum nedir? FED tarafından dün gerçekleştirilen toplantısının akabinde dolar kuru yukarı yönlü seyir izlemeye başladı. Şu dakikalarda ise dalgalı bir seyir izliyor. İşte 14 Haziran 2018 Perşembe gününün en güncel döviz kurları

Dolar kuru, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) toplantı esnasında açıklamış olduğu kararının ardından 4,67 TL’nin üzerinde çıkmışken, yeniden düşüş yönünde eğilim gösterdi. Buna göre dalgalı bir seyir izleyen dolar kuru, İstanbul serbest piyasalarında güne 4,6820 TL’den giriş yaparken, şu dakikalarda ise (saat 10:50) 4,6366 TL seviyesinden işlem görüyor. Euro kuru ise günü açılışını 5,5230 TL seviyesinden gerçekleştirdikten sonra aynı dakikalarda 5,4775 TL seviyesinden işlem görüyor. Asya hisselerinde meydana gelen aşağı yönlü seyir, Çin’de zayıf gelen ekonomik verilerin ekonomi üzerinde yumuşamaya işaret etmesi ve ABD’nin Çin ürünlerine uygulayacak olduğu tarifeler meselesinde, ilerleme görüşmeleri yaptığına dair yapılan haberlerin etkisi ile dolar baskı altında kaldı.

Dolar Kuru Bugün Ne Kadar Oldu?

Günün ilk işlemlerinin 4,68 TL bandında gerçekleştiren dolar kuru, şu dakikalara 4,63 TL bandına kadar geriledi.

Euro Kuru Bugün Ne Kadar Oldu?

Euro kuru ise sabah saatlerinde 5,50 TL seviyesinin üzerinde seyrederken, şu dakikalarda bu seviyenin altına düşerek 5,47 TL bansında işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası (FED), dün gerçekleştirmiş olduğu toplantısında, faiz artırımına karar vererek 25 baz puan artış yaptı. Buna göre politika faizini yüzde 1,75 ile 2 aralığına kadar çıkardığını duyurdu.

FED’in para politikasını oluşturan Federal Açık Komitesi (FOMC) Haziran ayı toplantısı gerçekleştirildi. İki boyunca devam eden toplantının akabinde politika faiz oranının yüzde 1,50 – 1,75 seviyesinde iken, 1,75 – 2,00 seviyesine kadar çıkarılma kararı alındığı duyuruldu. FED tarafından alınan söz konusu bu karar, 2018’in 25 baz puanlık ikinci defa faiz artırımı gerçekleştirmiş olması olarak kayıtlara geçti. Öte yandan bu sene içerisinde toplam 4 defa faiz artırımı yapılacağı beklentisinin mevcut olduğu ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.