Akaryakıt Grubuna Tavan Fiyat Uygulaması!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, akaryakıt sektöründe döviz artışına dayanarak fiyat artışı ihtiyacının ortaya çıkması halinde, ÖTV fiyatına düşüş yapılarak pompa fiyatları sabit bir hale getirilecek. Yani buna göre akaryakıt fiyatları artık döviz artışına bağlı olarak artırılmayacak.

Konuya ilişkin elde edilen bilgilere göre, akaryakıt fiyatlarında, döviz artışı kaynaklı zam olayının önüne geçilebilmesi adına Özel tüketim Vergisi otomatik bir şekilde düşürülecek.

Bakanlar Kurulu, döviz hareketlerini akaryakıt fiyatları üzerinden etkili olmasını engellemek adına almış olduğu karar ile bir ilki gerçekleştirdi. Söz konusu bu karara göre Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) tarafından duyurulan akaryakıt bayi satış fiyatları için esas alınan yurt içi rafineri çıkış fiyatlarında, uluslararası petrol fiyatları ya da döviz kurlarına bağımlı olarak gerçekleştirilebilecek olan fiyat artışı halinde, bahsi geçen akaryakıt ürünlerinin tabi olduğu Özel Tüketim Vergisi fiyatları, yapılan zam miktarı kadar düşüş yapılmak şartı ile uygulanacak.

İlgili haber:  Genç Çiftçiler İçin Hibe Destekleri Devam Ediyor!

Hem döviz kurlarının, hem de uluslararası petrol fiyatlarının gerileme kaydetmesinden dolayı meydana gelebilecek fiyat düşüşleri durumunda ise, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarları, bugün yani 17 Mayıs 2018 Perşembe günü itibari ile geçerli olan ÖTV miktarını aşmayacak şekilde yükselişe tabi tutulacak. Bakanlar Kurulu tarafından alınan söz konusu bu ÖTV’yi esnek bir hale getiren karar benzin, LPG, gazyağı, propan (sıvı ve gaz), bütan ve LPG otogaz türünden olan akaryakıt ürünleri için geçerli kılınıyor.

Akaryakıt Fiyatları Sabit Bir Hale Getirildi

Bakanlar Kurulu tarafından verilmiş olan söz konusu bu karar, tüketiciler adına mevcut olan akaryakıt fiyatlarındaki belirsizliğin önüne geçecek. Buna göre akaryakıt ve LPG otogaz pompa satış fiyatları alınacak olan bir sonraki karara kadar sabit hale getirilmiş oldu.

İlgili haber:  Türkiye Yerine O Ülkeyi Tercih Ettiler! Toplam Sayı 82 Milyon Kişi!

Hükümetin akaryakıt fiyatlarında döviz yükselişine bağımlı olan zam ihtiyacının önüne geçilebilmek üzerine alınan bu karar, motorin, benzin ve LPG otogaz fiyatlarını sabit bir hale getirirken, gelir vergileri ise dalgalanmalara bırakılmış oldu. Döviz artışı gerçekleştikçe, hükümetin vergi gelirleri gerileme gösterecek. Döviz artışından kaynaklanan fiyat indirimi durumunda ise hükümetin vergi geliri bugün mevcut olan düzey ile sınırlı kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.