Bakan Ağbal Müjdeledi! Bütçe Fazladan Verilecek!

Maliye Bakanı Naci Ağbal yapmış olduğu açıklamalarında Mayıs ayına ait olan merkezi yönetim bütçesinin ekstradan verileceğini ifade ederek, ekonomideki hareketliliğin eski ve yeni yapılandırma kanunları ve imar barışı düzenlemesi ile sene sonuna dek bütçe için ek olarak 70 milyar lira daha sağlanacağını açıkladı.

Tablo, Bütçe Fazlalığına İşaret Ediyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu ile alakalı olarak basın mensuplarına bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Bakan Ağbal, Mayıs ayına ait olan merkezi yönetim bütçesine yönelik sonuçları, takvime göre Ramazan Bayramı’nın akabinde açıklanacağını, fakat şimdiye dek meydana gelen görüntünün, bütçe fazlasına işaret ettiğini anlattı.

2018 yılının Ocak – Mayıs döneminde hem vergi gelirleri, hem de vergi dışı gelir faaliyetlerinde bir hayli kritik gelişmeler meydana geldiğini dile getiren Bakan Naci Ağbal, ekonomide meydana gelen hareketlilik bütçe üzerindeki gelir performansına da direkt olarak pozitif yönde etki ettiğini belirtti. Gelecek aylarda da vergi gelir faaliyetlerinin söz konusu yükselişini devam ettireceğini ifade eden Bakan Ağbal, 2018’in sonu itibari ile bütçe gelir hedefinin bir hayli üzerinde bir performans sergileneceği yönünde şimdiden öngörülerin mevcut olduğunu açıklamalarına ekledi.

Öte yandan açıklamalarında, 2018 yılı için 67 milyar TL civarında bütçe açığı hedeflendiğini anımsatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçenin hem gelir, hem de giderlerini itina ile takip ettiğini duyurdu.

Ekonomik Hareketliliğe 20 Milyar TL Katkı Sağlanacak

2017 yılı ve bu yıl içinde ekonomini büyük oranda büyüme göstermesinin, bütçenin gelir yönünü pozitif yönde etkilediğini dile getiren Ağbal, yapılan tahminler doğrultusunda, ekonomideki pozitif gidişatın bütçenin gelirlerine 2018 neredeyse 20 milyar TL kadar ek bir katkı sağlamış olacağını aktardı. Bu durum yalnızca emekli ikramiyesi düzenlemesi ile yaşlılık maaşlarında gerçekleştirilen artış durumunu telafi edeceğini, bu sene gerçekleştirilen söz konusu emekli ikramiyesi ve yaşlılık aylığı düzenlemelerinin 23 – 24 milyar TL civarında olduğuna işaret ettiklerini anlattı. Gelir yönündeki 20 milyar liranın üzerinde gerçekleşen pozitif gidişatın, bu bakıma ortaya çıkan harcama yükselişlerini telafi edebileceğini de açıklamalarına ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.