Bakan Arslan Açıkladı! Dövizdeki Hareketlilik Ulaşıma Yansımayacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, son günlerde döviz kurlarında yaşana aşırı hareketliliğin, havayolu ulaşım ücretlerinde herhangi bir probleme neden olmayacağını duyurdu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Bakan Arslan, son günlerde döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin havayolu ulaşım ücretleri üzerinde herhangi bir etkisi olup olmayacağı üzere vatandaşa bilgi verdi.

Döviz Kurları Eski Haline Geri Dönecek

Bahsi geçen bu açıklamalarında, havaalanı gelirleri ile bazı maliyetlerin dövize endeksli olup bu şekilde hesaplanmasından ötürü ortada bir dengenin söz konusu olduğunu, bu nedenle de döviz kurlarında görülen değer artışına paralel olarak havayolu ulaşım fiyatlarında herhangi bir artış yaşanmayacağını dile getiren Bakan Ahmet Arslan, bu durumun spekülatif bir şişirme olduğunun herkesçe malum olduğunu ifade etti. Hiçbir zaman bir günlük ya da bir aylık rakamlar ile olacak şekilde hareket etmediklerine vurgu yapan Bakan Arslan, uzun vadeli rakamların ortalaması ile hareket ettiklerini, bu nedenle de bu anlamda hiçbir şekilde bir işlem gerçekleştirilmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi. Bu durumun tren biletleri için de geçerli olduğunu, hiçbir şekilde fiyatlarda bir zam yapılmasının söz konusu olmadığını ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kimsenin bu gibi bir beklenti içerisinde dahil olmaması gerektiğini ifade ederek, bahsi geçen bu rakamların şişirme olduğunu döviz kurlarının yeniden eski ve olması gerektiği seviyeye geri döneceğini tekrar etti.

Fiyatlarda Herhangi Bir Artış Söz Konusu Değil

Gerçekleştirilen bu olaylarda istenilen şeyin rakamlara bakarak günübirlik cevap verilmesi olduğunu, büyük bir ülke, ekonomi ve özellikle de ekonomik istikrarı oldukça fazla önemseyen bir hükümet olarak bu beklentiler doğrultusunda hareket etmeyeceklerini herkesin bilmesi gerektiğini dile getiren Bakan Arslan, bu nedenlerle fiyatlarda bir problem yaşanmayacağını belirtti.

Ayrıca açıklamalarında hayata geçirilen bir takım projeler ile alakalı olarak yurt dışından alınan malzeme ile bağlantılı bir fiyat artışının bahsi geçse de, gerçekleştirilen işler ile alakalı ihracatta fiyat artışı yaşanabileceğini de açıklamalarına ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.